statystyki

Trwa spór o interpretację dot. opłat za wodę

autor: Jakub Pawłowski13.02.2019, 09:05; Aktualizacja: 13.02.2019, 12:09
woda, kran

Zapytaliśmy PGW WP jak ustosunkowują się do wątpliwości zgłaszanych przez wodociągowców. W odpowiedzi usłyszeliśmy, ze przedstawiciele regulatora spotkali się z IGWP jeszcze 17 października ub.r. i wypracowali wspólne stanowisko, które wodociągowcy wstępnie zaakceptowali. Dorota Jakuta potwierdza, że do spotkania doszło. Podkreśla jednak, że IGWP wskazywała na potrzebę dokonania stosownych zmian w ustawie, które by takie rozwiązanie usankcjonowały. Do tej pory jednak żadne z propozycji zmian nie zostały wprowadzone.źródło: ShutterStock

Trwa spór o interpretację przepisów, która może kosztować przedsiębiorstwa wodociągowe miliony złotych. Zdaniem branży nie ma to twardego oparcia w prawie.

Czy przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne co do zasady realizuje tylko zadania własne gminy i zaopatruje ludność w wodę zdatną do picia, czy też – oprócz tego – niejako „sprzedaje ją” nie tylko mieszkańcom, ale również podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą? To pytanie leży u sporu rządowego regulatora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP) i Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie (IGWP), która zrzesza przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne W tym drugim wariancie, za którym opowiadają się rządzący, wodociągowcy musieliby płacić dwie różne opłaty za usługi wodne – z tego jedną wyższą, nie objętą preferencją przypisaną dla poboru wody na cel zaopatrzenia ludności. Jak wyliczają przyjęcie takiego stanowiska może skutkować wzrostem opłat za pobór wód o ok. 17 proc.

Obawiają się jednak, że na takich wzrostach się nie skończy. Przypominają, że ustalone w zeszłym roku taryfy za wodę i odbiór ścieków są po raz pierwszy sztywno określone na 3 lata do przodu. Tymczasem jednostkowe stawki opłat zmiennych za pobór wód, mogą się jeszcze zmieniać w wyniku „aktualizacji” regulujących je rozporządzeń. Wzrost kosztów to jedno. Jak przekonują wodociągowcy, różne kwalifikowanie wody może pociągać za sobą szereg dalej idących konsekwencji niż tylko wysokość opłaty.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane