statystyki

Uchwały o obywatelskich inicjatywach. Rady i sejmiki sobie nie radzą

autor: Leszek Jaworski13.02.2019, 09:00; Aktualizacja: 13.02.2019, 10:54
paragraf prawo

Zgodnie z art. 41a ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.) rada gminy określa w drodze uchwały: szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz formalne wymogi, jakim muszą odpowiadać składane projekty.źródło: ShutterStock

W nowym art. 41a ustawy o samorządzie gminnym ustawodawca zobowiązał rady gmin do wydania uchwały regulującej obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Podobny przepis został wprowadzony do pozostałych ustaw samorządowych. Okazało się, że rady i sejmiki z tym sobie nie poradziły. W całym kraju wojewodowie wyeliminowali z obrotu prawnego wiele uchwał. Tak też było w Więcborku. Teraz rada miejska będzie musiała podjąć nową uchwałę. Nim do tego dojdzie, trzeba opracować jej projekt. Aby nie powielić błędów, które wytknął gminie organ nadzoru, w urzędzie miejskim spotkali się nowy burmistrz Więcborka Edward Kowalski, nowo powołany przewodniczący rady miejskiej Adam Kolasiński, a także radca prawy Adam Nowak i naczelnik wydziału organizacyjno-administracyjnego Ewa Pietrzak.

– Poprzednią uchwałę przygotowali nasi poprzednicy, ale tak się stało, że to my musimy opracować nową regulację. To nasz obowiązek – zaczął nowy burmistrz Więcborka Edward Kowalski. – Panie mecenasie czy mógłby pan przypomnieć, jaki był główny zarzut wojewody?

– W uchwale brakowało wszystkich elementów, które zgodnie z art. 41a ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym powinny się w niej znajdować – wtrąciła Ewa Pietrzak, naczelnik wydziału organizacyjno-administracyjnego.

– O jaki element chodzi? – dopytywał przewodniczący rady Adam Kolasiński.

co na to prawo? rada 1

– Uchwała nie określała wskazanych w treści upoważnienia zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych. Wojewoda uznał, że nie wystarczy to, co rada zawarła w par. 4 uchwały, czyli zapis, że jej projekt podlega niezwłocznemu ogłoszeniu w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu miejskiego oraz na stronie internetowej miasta – kontynuowała Ewa Pietrzak.


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane