statystyki

Uchwały o obywatelskich inicjatywach. Rady i sejmiki sobie nie radzą

autor: Leszek Jaworski13.02.2019, 09:00; Aktualizacja: 13.02.2019, 10:54
paragraf prawo

Zgodnie z art. 41a ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.) rada gminy określa w drodze uchwały: szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych oraz formalne wymogi, jakim muszą odpowiadać składane projekty.źródło: ShutterStock

W nowym art. 41a ustawy o samorządzie gminnym ustawodawca zobowiązał rady gmin do wydania uchwały regulującej obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Podobny przepis został wprowadzony do pozostałych ustaw samorządowych. Okazało się, że rady i sejmiki z tym sobie nie poradziły. W całym kraju wojewodowie wyeliminowali z obrotu prawnego wiele uchwał. Tak też było w Więcborku. Teraz rada miejska będzie musiała podjąć nową uchwałę. Nim do tego dojdzie, trzeba opracować jej projekt. Aby nie powielić błędów, które wytknął gminie organ nadzoru, w urzędzie miejskim spotkali się nowy burmistrz Więcborka Edward Kowalski, nowo powołany przewodniczący rady miejskiej Adam Kolasiński, a także radca prawy Adam Nowak i naczelnik wydziału organizacyjno-administracyjnego Ewa Pietrzak.

– Poprzednią uchwałę przygotowali nasi poprzednicy, ale tak się stało, że to my musimy opracować nową regulację. To nasz obowiązek – zaczął nowy burmistrz Więcborka Edward Kowalski. – Panie mecenasie czy mógłby pan przypomnieć, jaki był główny zarzut wojewody?

– W uchwale brakowało wszystkich elementów, które zgodnie z art. 41a ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym powinny się w niej znajdować – wtrąciła Ewa Pietrzak, naczelnik wydziału organizacyjno-administracyjnego.

– O jaki element chodzi? – dopytywał przewodniczący rady Adam Kolasiński.

co na to prawo? rada 1

– Uchwała nie określała wskazanych w treści upoważnienia zasad promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych. Wojewoda uznał, że nie wystarczy to, co rada zawarła w par. 4 uchwały, czyli zapis, że jej projekt podlega niezwłocznemu ogłoszeniu w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu miejskiego oraz na stronie internetowej miasta – kontynuowała Ewa Pietrzak.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane