statystyki

Miliard unijnego bonusu dla regionów

autor: Tomasz Żółciak24.01.2019, 07:14; Aktualizacja: 24.01.2019, 07:50
Które regiony mogą sięgnąć po unijną rezerwę wykonania

Które regiony mogą sięgnąć po unijną rezerwę wykonaniaźródło: DGP

Osiem regionów już zagwarantowało sobie możliwość uruchomienia pieniędzy, które Bruksela trzymała dotąd w zamrażarce . To ponad 900 mln euro. W sumie do wzięcia jest prawie 1,9 mld euro.

T e środki, zwane rezerwą wykonania, to po prostu eurofundusze, które mogą zostać uruchomione dopiero po spełnieniu przez władze regionu określonych wymogów (tzw. ram wykonania) – co się sprowadza głównie do tego, w jakim tempie i w jakiej ilości rozliczyli z Unią przyznane im wcześniej środki oraz czy dzięki tym pieniądzom udało się uzyskać założone cele (np. wybudować szkołę). Jeśli zarządzający wypełnił określone wymogi zwykle w 85 proc. – można odmrażać pieniądze z rezerwy. Gdyby się nie udało, środki i tak zostałyby w Polsce, ale trzeba by je przesuwać na inne cele lub zabierać jednym regionom i przekazywać tym, którym wydawanie idzie lepiej. Wszystko pod presją czasu.

Z budżetu na lata 2007–2013 środki z rezerwy pozostawały w gestii ówczesnego Ministerstwa Rozwoju i przyznawane były na najlepiej realizowane programy. W programowaniu na lata 2014–2020 jest inaczej. Z pieniędzy przeznaczonych na każdy program 6 proc. jest odkładane, środki te można wydawać dopiero po osiągnięciu tych wskaźników.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane