statystyki

Starosta nie może się zgodzić na rozbudowę samowolki

autor: Leszek Jaworski07.12.2018, 07:00
W przedstawionej sytuacji nie jest dopuszczalne wydanie takiego pozwolenia na projektowaną przez czytelnika rozbudowę.

W przedstawionej sytuacji nie jest dopuszczalne wydanie takiego pozwolenia na projektowaną przez czytelnika rozbudowę.źródło: ShutterStock

Rok temu kupiłem pawilon handlowy. W momencie zakupu nie widziałem decyzji z 1997 r., z której wynikało, że budynek był tymczasowy. Zdecydowałem się na jego kupno, bo dowiedziałem się, że obiekt ten znajduje się na mapie geodezyjnej. Były odprowadzane podatki od nieruchomości, co wskazywało na to, że obiekt istnieje legalnie. Chociaż pozwolenie na budowę wygasło, żaden organ nie nakazał jego rozbiórki.

Co więcej, poprzedni właściciel w 2009 r. otrzymał zezwolenie na dobudowę dachu w okresach letnich. Wystąpiłem do starosty o pozwolenie na rozbudowę zakupionego budynku. Jednak starosta decyzją umorzył postępowanie administracyjne jako bezprzedmiotowe. Stwierdził, że obiekt objęty wnioskiem o pozwolenie na budowę podlega z mocy prawa nakazowi rozbiórki, istnieje nielegalnie i nie może być przedmiotem prowadzenia nowych robót budowlanych. Nie zgadzam się z tym rozstrzygnięciem. Budynek mimo wygaśnięcia decyzji dalej był użytkowany. Organ nie wydał decyzji nakazującej jego rozbiórkę. Czy powinienem otrzymać pozwolenie na budowę?

W przedstawionej sytuacji nie jest dopuszczalne wydanie takiego pozwolenia na projektowaną przez czytelnika rozbudowę. Projekt budowlany zawiera bowiem nieusuwalną wadę. Nie jest możliwa rozbudowa budynku, który podlega obowiązkowi rozbiórki. W odniesieniu do obiektów tymczasowych, dla których określony został czas użytkowania, obowiązek rozbiórki powstaje z chwilą upływu tego terminu.

Takie zapisy w decyzji o pozwoleniu na budowę jednoznacznie wskazują, że wybudowany na jej podstawie obiekt budowlany przeznaczony został do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej. A zatem jest tymczasowym obiektem budowlanym w rozumieniu art. 3 pkt 5 prawa budowlanego (dalej: p.b.).


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane