statystyki

Strategia na pięć lat i co nam dyktują europejskie trendy

autor: Agnieszka Dawidzik, Irena Pichola21.11.2018, 13:46; Aktualizacja: 21.11.2018, 13:57
Jak zatem nowocześni prezydenci, burmistrzowie i wójtowie powinni rozwijać swoje miasta i gminy, by były na czasie, gotowe do wyzwań i zgodne z trendami?

Jak zatem nowocześni prezydenci, burmistrzowie i wójtowie powinni rozwijać swoje miasta i gminy, by były na czasie, gotowe do wyzwań i zgodne z trendami?źródło: ShutterStock

Powyborczy kurz już opadł. Niespiesznie znikają banery i plakaty wyborcze. Nadchodzi czas strategicznych działań

Przed kilkoma dniami zakończyło się ważne dla samorządowego świata wydarzenie – Smart City World Expo 2018. Była to doskonała okazja do poznania najnowszych trendów, inspiracji i przykładów wdrożeń

Samorząd to miejsce, które cały czas się zmienia, a włodarze powinni nie tylko sprawnie zarządzać gminą czy miastem, ale budować wizerunek swojej osoby jako kogoś, komu cały czas zależy na rozwoju.

Jak zatem nowocześni prezydenci, burmistrzowie i wójtowie powinni rozwijać swoje miasta i gminy, by były na czasie, gotowe do wyzwań i zgodne z trendami?

W sytuacji tak licznych wyzwań, jakie stawiane są samorządom lokalnym, warto zacząć od sesji strategicznej.

Podczas niej powinna zostać przeprowadzona szczegółowa analiza zakresu zadań realizowanych przez jednostkę i jakości ich realizacji, w tym identyfikacja głównych klientów, instytucji współpracujących, badanie ich opinii na temat świadczonych usług i jakości współpracy z analizowaną jednostką. W trakcie sesji strategicznej koniecznie należy wskazać główne problemy i wąskie gardła w realizowanych procesach itp. W sesji powinien wziąć udział włodarz, najpierw indywidualnie, a docelowo także z aktywnym z aktywnym uczestnictwem przedstawicieli/kadr/doradców analizowanej jednostki. Taka sesja może zostać wsparta przez metodologię InterActSM, która umożliwia sprawną bieżącą ocenę omawianych zagadnień oraz ich priorytetyzację.

Przy czym w pierwszych tygodniach kadencji konieczny jest krytyczny przegląd aktualności strategii i programów oraz ocena postępu zaawansowania kluczowych inwestycji. Warto w trakcie takiego przeglądu szukać dalszej możliwości kooperacji pomiędzy JST w kontekście realizacji partnerskich projektów zintegrowanych.

Prawdopodobnie z przebiegu sesji strategicznej oraz oceny postępu realizacji kluczowych inwestycji wyniknie konieczność wyposażenia urzędów i podległych instytucji oraz spółek miejskich zaangażowanych w inwestycje w programy zarządzania projektami (kokpity zarządcze), w oparciu o profesjonalne narzędzia PMO (by poprzez ustrukturyzowane zarządzanie portfelem projektów wyselekcjonować te najbardziej perspektywiczne oraz zarządzać nimi w sposób efektywny).

Na początku kadencji warto też zrobić bilans kosztów utrzymania i sprawności działania wszystkich jednostek i funkcji. Wnioski z takiego bilansu powinny zaowocować decyzjami o utworzeniu lub intensyfikacji procesów związanych z powołaniem centrów usług wspólnych dla procesów back office, co wiąże się z przebudową struktur wewnętrznych komórek i jednostek.

Obecność w urzędach narzędzi IT/CRM dla procesów obsługi klienta wewnętrznego i zewnętrznego oraz oceny efektywności działań i procesów jest w dobie społeczeństwa cyfrowego konieczna. Rozwiązania informatyczne, aplikacje i dostępność danych powinny ułatwić uczestnictwo publiczne i udział społeczeństwa we współrządzeniu miastem czy gminą.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane