Zarząd Komitetu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości w Przemyślu (Podkarpackie) podał się do dymisji. Prezydium zarządu okręgowego PiS w Krośnie przyjęło dymisje i do czasu wyborów nowych władz ustanowiono pełnomocnika struktur miejskich partii.

W Przemyślu PiS nie zarejestrował części list kandydatów w wyborach do rady miejskiej. Natomiast kandydat tego ugrupowania przegrał wybory na prezydenta miasta.

"Dymisja została przyjęta. O jej powodach nie mówimy w tym momencie. Jednocześnie uchwałą prezydium zarządu okręgowego został powołany pełnomocnik komitetu miejskiego PiS w Przemyślu. Został nim Piotr Pilch" - powiedział w czwartek PAP członek prezydium zarządu okręgowego w Krośnie Grzegorz Nieradka.

PiS w Przemyślu kierowała wicewojewoda podkarpacka Lucyna Podhalicz. Członkiem zarządu komitetu miejskiego był m.in. Janusz Hamryszczak, który ubiegał się o fotel prezydenta miasta.

Pilch, który został pełnomocnikiem struktur miejskich partii, jest członkiem zarządu woj. podkarpackiego.

PiS odmówiono rejestracje list wyborczych w dwóch spośród czterech okręgów w wyborach do rady miejskiej. Powodem była m.in. wadliwość niektórych podpisów poparcia.

Z kolei w wyniku niedzielnych wyborów prezydentem Przemyśla został 37-letni poseł Wojciech Bakun (KWW Kukiz'15), który zdobył 74,80 proc. głosów. Jego kontrkandydat, 50-letni Janusz Hamryszczak (KW PiS) otrzymał 25,20 proc. Hamryszczak obecnie jest zastępcą prezydenta Przemyśla.

W pierwszej turze Bakun uzyskał 41,49 proc., a Hamryszczak - 26,41 proc. Trzeci wynik miał wtedy kandydat Koalicji Obywatelskiej Wojciech Błachowicz - 25,16 proc. Natomiast Tomasz Kulawik (KKW SLD-Lewica Razem) otrzymał 6,93 proc.

W 23-osobowej radzie miasta Kukiz'15 i Koalicja Obywatelska mają po sześciu radnych. KW Stowarzyszenie dla Przemyśla "Regia Civitas" oraz Prawo i Sprawiedliwość zdobyły po cztery mandaty, a Sojusz Lewicy Demokratycznej - trzy.