Rozpoczęłyśmy rozmowy koalicyjne między Koalicją Obywatelska a PSL – powiedział w czwartek obecny marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak (PO). Koalicja Obywatelska zdobyła w niedzielnych wyborach najwięcej mandatów w sejmiku wielkopolskim.W niedzielnych wyborach Koalicja Obywatelska uzyskała 15 mandatów, 13 mandatów przypadło PiS. PSL zdobyło siedem mandatów, SLD-Lewica Razem - trzy, Bezpartyjni Samorządowcy – jeden mandat. Cztery lata temu PO zdobyła w 39-osobowym sejmiku województwa 13 mandatów, PSL 12 mandatów. PiS wprowadził ośmiu radnych, SLD Lewica Razem - czterech, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.

W obecnej kadencji regionem rządzi koalicja Platformy Obywatelskiej i PSL. W czwartek na konferencji prasowej Marek Woźniak (PO) powiedział, że rozpoczęto już rozmowy koalicyjne między Koalicją Obywatelską a Polskim Stronnictwem Ludowym.

"W wyborach Koalicja Obywatelska zdobyła 15 mandatów, PSL 7 – to tworzy stabilną większość 22 głosów i rozpoczynamy proces rozmów o kształcie przyszłego zarządu, o kształcie sejmiku, o kwestiach podziału zadań, o celach, które wspólnie będziemy realizować" – mówił Woźniak.

"Mamy zgodność celów, mamy wspólne plany, więc naturalną rzeczą jest ich kontynuacja. Te jakieś spekulacje na temat innych konfiguracji są raczej wyłącznie spekulacjami – nic konkretnego się z tym nie dzieje" – podkreślił. Marszałek zapewnił różnie, że "jeśli chodzi o pracę sejmiku, o rozmowy dotyczące chociażby obsady komisji, będziemy to wszystko robić tak, jak do tej pory, rozmawiając ze wszystkimi ugrupowaniami, bo to jest naturalne. Pracujemy w samorządzie, chcemy działać dla dobra mieszkańców i tutaj żadnych tego typu problemów nie mamy. Ale jeśli chodzi o tworzenie koalicji, która ma sprawować władzę, to tutaj sprawa jest jednoznaczna" – podkreślił.

Woźniak dodał, że kadencja obecnego sejmiku trwa do 16 listopada, zatem "po 16 listopada w ciągu tygodnia będzie zwołane przez komisarza wyborczego pierwsze posiedzenie sejmiku, na którym sejmik się ukonstytuuje; radni złożą ślubowania, wybierzemy mam nadzieję osoby funkcyjne, w tym zarząd i rozpoczniemy 5-letnia kadencję". Marszałek wskazał, że na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o jakichkolwiek konkretnych decyzjach personalnych w odniesieniu do nowego zarządu.

Marszałek na konferencji prasowej podziękował także wszystkim wyborcom. Jak mówił, "Wielkopolska wybrała europejską perspektywę, to jest zdecydowanie pójście w kierunku europejskich standardów, zgodne zresztą z hasłem, które jako KO mieliśmy – Wielkopolska: Europejski region aktywnych ludzi" – podkreślił.

"Mieszkańcy okazali się bardzo aktywni, udział w wyborach był rzeczywiście imponujący. Bardzo nas to cieszy, bo taka aktywność społeczna i świadomość, że głos waży – jest bardzo pozytywnym przejawem. I też nie da się ukryć, że na pewno była to odpowiedź na apel o to, aby bronić Wielkopolski, samorządu, wartości europejskich, które są nam bliskie – Wielkopolskę udało się obronić" – dodał Woźniak.

Szefowa wielkopolskich struktur Nowoczesnej Katarzyna Kierzek-Koperska podkreśliła w czwartek, że cieszy ją wynik niedzielnych wyborów. "Cieszymy się, że te środki unijne, fundusze unijne będą w zarządzaniu naszej koalicji, bo wiemy, że one nie będą marnotrawione, one będą dalej rozdysponowywane tak dobrze, jak były rozdysponowywane przez ostatnie lata przez zarząd pod przewodnictwem pana marszałka" – mówiła.

Dodała, że cieszy ją również fakt, że koalicja, która ma współrządzić Wielkopolską się powiększa. Jak mówiła, współrządzić regionem będą ugrupowania, które "są absolutnie proeuropejskie, propolskie".

Obecny wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski (PSL) zaznaczył, że dobry wynik dla jego ugrupowania to nie tylko docenienie dotychczasowej pracy, ale też zobowiązanie do dalszych wysiłków na rzecz rozwoju regionu. "Dzisiaj mówimy o rozmowach, które podejmujemy z Koalicją Obywatelska - to jest naturalne, to jest oczywiste, to wynika i z logiki, i z matematyki, ale też myślę z takiej racjonalności, bo chcemy kontynuować to, co robiliśmy myśląc o rozwoju województwa wielkopolskiego" – wskazał.

Grabowski pytany był w czwartek o ewentualne rozmowy na temat koalicji z PiS w sejmiku. W środę polityk PiS Zbigniew Czerwiński powiedział PAP, że ma jednak nadzieję na przeprowadzenie rozmów z PSL ws. koalicji w regionie. "Mamy taki zamiar, bo i sytuacja w samym PSL te kilka dni po wyborach się zmieniła. Okazało się, że PiS wygrał w regionach, gdzie do tej pory Stronnictwo było bardzo silne. Sądzę, że taki stan wpłynie na weryfikację stanowiska PSL jako całości i ułatwi nasze rozmowy na poziomie Wielkopolski. Być może uda się nam złamać istniejącą tu przez lata koalicję" – powiedział PAP Czerwiński.

Grabowski komentując słowa polityka PiS podkreślił, że stanowisko PSL w tej sprawie "zostało już jasno określone". "Oczywiście w teorii możemy mówić różne rzeczy, ale dla mnie najważniejsza jest, jak już wspomniałem, matematyka, logika i rachunek prawdopodobieństwa – i innej możliwości nie ma. Myślę też, że ta wieloletnia współpraca (między PO a PSL – PAP) pokazuje, że za tym wszystkim przemawia najbardziej logika i to jest naturalne – myślę, że to jest cały komentarz" – powiedział.

"W ramach sejmiku z całą pewnością będziemy chcieli rozmawiać ze wszystkimi radnymi, bo zawsze uważałem, że każdy radny reprezentuje swój teren, reprezentuje swoich wyborców i w ramach sejmiku możemy współpracować z każdym, aby wypracowywać wspólne cele, żeby podejmować wspólne decyzje jako radni sejmiku województwa wielkopolskiego. Natomiast jeśli chodzi o koalicję, to nasze stanowisko jest jednoznaczne, mogę je podkreślać kilka razy – podjęliśmy rozmowę z Koalicja Obywatelską"- zaznaczył Grabowski.