statystyki

Wodociągowcy osiwieją przez deszczówkę. W ustawie brakuje algorytmu i definicji do wyliczenia opłaty

autor: Łukasz Ciszewski10.10.2018, 08:25; Aktualizacja: 10.10.2018, 08:39
W przypadku odprowadzania wód opadowych i roztopowych ustawa nie przewiduje w ogóle obowiązku ich opomiarowania (nawet w przyszłości).

W przypadku odprowadzania wód opadowych i roztopowych ustawa nie przewiduje w ogóle obowiązku ich opomiarowania (nawet w przyszłości).źródło: ShutterStock

Nowelizacja prawa wodnego przenosi odpowiedzialność za interpretację znaczącej części przepisów z Wód Polskich na podmioty świadczące usługi wodne. Problemem są zwłaszcza opłaty za wody.

Opłaty za usługi wodne, zgodnie z ustawą z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r. poz. 1566 ze zm., dalej p.w.) dzielą się na opłaty stałe i opłaty zmienne. Stałe to w pewnym sensie abonament, który płaci każdy podmiot świadczący usługi wodne za to, iż zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym może np. pobrać określoną ilość wody, odprowadzić określoną ilość ścieków albo wód opadowych i roztopowych. Wysokość opłaty nie zależy od tego, ile podmiot rzeczywiście pobiera wody albo odprowadza ścieków lub wód opadowych, ale od tego, ile formalnie może pobrać albo odprowadzić zgodnie z pozwoleniem.

Stałe i zmienne opłaty

Opłaty zmienne z kolei są naliczane za rzeczywiste korzystanie ze środowiska. By ustalić ilość pobieranej wody albo odprowadzanych ścieków, podmioty korzystające z usług wodnych są zobowiązane posiadać i stosować urządzenia pomiarowe (art. 36 i 303 p.w.). Stanie się tak jednak dopiero od 2021 r., co – jak można sądzić – wiąże się z faktem, że co do zasady to Wody Polskie są zobowiązane do wyposażenia podmiotów korzystających z usług wodnych w takie urządzenia. Na to zaś potrzeba nie tylko czasu, ale przede wszystkim środków.

Warto zaznaczyć, że w przypadku odprowadzania wód opadowych i roztopowych ustawa nie przewiduje w ogóle obowiązku ich opomiarowania (nawet w przyszłości).

W związku z tym, że do 31 grudnia 2020 r. podmioty świadczące usługi wodne mogą teoretycznie nie posiadać urządzeń pomiarowych, prawo wodne w art. 552 przewidziało zasady, na jakich Wody Polskie mają określać przez pierwsze trzy lata ilość pobieranej wody i odprowadzanych ścieków na potrzeby wymiaru opłat, w tym opłat zmiennych. Zgodnie z przywołaną normą określenie tej ilości powinno nastąpić w oparciu o:

  • określony w pozwoleniu wodnoprawnym albo w pozwoleniu zintegrowanym cel i zakres korzystania z wód;
  • pomiary dokonywane przez organy administracji w ramach kontroli gospodarowania wodami lub ustaleń z przeglądów pozwoleń wodnoprawnych;
  • pomiary dokonywane przez organy administracji w ramach kontroli pozwoleń zintegrowanych.

Już przy wymierzaniu opłat zmiennych za pierwszy kwartał 2018 r. wyszło na jaw, że przepis ten nastręcza wielu problemów. Próba skalkulowania opłat zmiennych (dla przypomnienia, związanych z rzeczywistym poborem wody albo rzeczywistą ilością odprowadzanych ścieków) na bazie danych z pozwolenia wodnoprawnego musiała skończyć się nieuzasadnionym zawyżeniem opłat. Dlatego, że w pozwoleniu podmioty korzystające z usług wodnych mają oczywiście przyznane wartości poboru znacznie wyższe niż te, które rzeczywiście wykorzystują. A bazowanie na wynikach pomiarów dokonywanych przez organy administracji w ramach kontroli determinowało przeprowadzenie tysięcy takich działań przez Wody Polskie i ich powielanie co kwartał.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • przerwa śniadaniowa(2018-10-10 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny przykład niekończącego się spektaklu ****************** Najgorsze w tym wszystkim jest fakt że to my końcowi odbiorcy dostaniemy po kieszeni.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane