statystyki

Dyrektywa NIS to nie RODO. I kary, i mobilizacja dużo mniejsze [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik26.09.2018, 09:19; Aktualizacja: 26.09.2018, 09:41
Jakie obowiązki będą spoczywały na osobach zarządzających w małych gminach czy powiatach?

Jakie obowiązki będą spoczywały na osobach zarządzających w małych gminach czy powiatach?źródło: ShutterStock

Jeśli już ktoś ma się zająć cyberbezpieczeństwem, powinna to być osoba mająca pewne podstawy teoretyczne i praktyczną znajomość systemów IT, ich konfiguracji i świadomości zagrożeń. Odradzałbym typowego „pana informatyka od drukarek” - mówi w wywiadzie dla DGP dr Łukasz Olejnik, niezależny badacz i doradca cyberbezpieczeństwa i prywatności.

Czy dla jednostek samorządu terytorialnego wejście w życie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to rewolucja czy ewolucja? A może żadna zmiana?

Jest to dopiero początek systemowego myślenia o tej kwestii. Ustawa o k.s.c. jest dość kompleksowa, ale jej istota nie dotyczy ściśle samorządów. Dlatego z ich punktu widzenia to raczej ewolucja, mały krok, motywacja do dalszego działania. O rewolucji nie ma co mówić. Polska w ogóle do rozwoju cyberbezpieczeństwa podchodzi dość ostrożnie i z rezerwą. Szczęśliwie UE jest świadoma wagi tego problemu. Odpowiedzią jest tu dyrektywa NIS, w Polsce wdrażana właśnie przez ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (k.s.c.).


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • OlejNiq(2018-09-26 16:24) Zgłoś naruszenie 10

    Pan informatyk wypowiada się o prawie. Trochę niepoważne. Skoro Pan Olejnik jak sam pisze jest Computer Science PhD, to niech wypowiada się o swojej branży. W kwestii informatyki nie podważam kompetencji pana Olejnika ale w kwestii prawa już tak.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane