statystyki

Straż miejska nie pomoże przy kontroli innego urzędu

autor: Artur Radwan12.09.2018, 17:00
Straż miejska

Uprawnienia kontrolerów UOKiK obejmują prawo wstępu na grunt oraz do nieruchomości i środków transportu kontrolowanego, żądania materiałów, korespondencji, wszelkich rodzajów pism oraz składania ustnych wyjaśnień.źródło: ShutterStock

Pracownik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w toku czynności kontrolnych w sklepie chciał skorzystać z pomocy strażników miejskich. Czy prezydent miasta może wydać zgodę na taką współpracę.

Nie. Zgodnie z art. 105b ust. 3 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 798 ze zm.) kontrolujący może korzystać z pomocy funkcjonariuszy innych organów kontroli państwowej lub policji. Wykonują oni czynności na polecenie kontrolującego. 

Uprawnienia kontrolerów UOKiK obejmują prawo wstępu na grunt oraz do nieruchomości i środków transportu kontrolowanego, żądania materiałów, korespondencji, wszelkich rodzajów pism oraz składania ustnych wyjaśnień. Działają oni zawsze na podstawie upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, wydanego przez prezesa UOKiK oraz działających na jego wniosek wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej.

Natomiast strażnicy miejscy, zgodnie z art. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 928) zostali powołani do ochrony porządku publicznego na terenie gminy. Rolą straży miejskiej jest pełnienie służebnej roli wobec społeczności lokalnej, wykonywanie swoich zadań z poszanowaniem godności i praw obywateli. 


Pozostało jeszcze 17% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane