statystyki

Wojewodowie sprawdzą koszty obsługi 300+

autor: Michalina Topolewska28.08.2018, 19:00
pieniądze, kasa, banknoty, finanse

2,33 mln wniosków o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start” zostało złożonych do połowy sierpnia br.źródło: ShutterStock

Wojewodowie mają zbadać, w jaki sposób gminy wykorzystują pieniądze na pokrycie kosztów realizacji programu „Dobry start”, a zwłaszcza to, czy idą one na wynagrodzenia pracowników odpowiedzialnych za to zadanie.

Zwróciła się o to do nich Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Co do zasady jest bowiem tak, że gminie w ramach kosztów obsługi rządowego programu przysługuje 10 zł na jedno dziecko, dla którego ustalane jest prawo do 300 zł – niezależnie od tego, czy świadczenie będzie przyznane, czy zostanie wydana decyzja odmowna. Jednocześnie zgodnie z par. 33 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061), 8 zł ze wspomnianej kwoty samorząd powinien przeznaczyć na wynagrodzenia oraz inne świadczenia (np. pochodne od pensji czy należności dla osób na umowach cywilnoprawnych), dla osób zaangażowanych w wykonywanie zadań dotyczących 300+. Ma to gwarantować właściwy poziom płac pracowników i stanowić docenienie nakładu ich pracy w to, aby przyznawanie świadczeń odbywało się w sposób szybki i terminowy.

2,33 mln wniosków o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start” zostało złożonych do połowy sierpnia br.

Okazuje się jednak, że nie wszędzie pieniądze z puli na koszty obsługi trafiają do pracowników w formie wynagrodzenia. Świadczą o tym informacje wpływające do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od osób zatrudnionych w gminnych jednostkach realizujących program „Dobry start”, o czym pisaliśmy na łamach DGP w lipcu br.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane