statystyki

Wojewodowie sprawdzą koszty obsługi 300+

autor: Michalina Topolewska28.08.2018, 19:00
pieniądze, kasa, banknoty, finanse

2,33 mln wniosków o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start” zostało złożonych do połowy sierpnia br.źródło: ShutterStock

Wojewodowie mają zbadać, w jaki sposób gminy wykorzystują pieniądze na pokrycie kosztów realizacji programu „Dobry start”, a zwłaszcza to, czy idą one na wynagrodzenia pracowników odpowiedzialnych za to zadanie.

Zwróciła się o to do nich Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Co do zasady jest bowiem tak, że gminie w ramach kosztów obsługi rządowego programu przysługuje 10 zł na jedno dziecko, dla którego ustalane jest prawo do 300 zł – niezależnie od tego, czy świadczenie będzie przyznane, czy zostanie wydana decyzja odmowna. Jednocześnie zgodnie z par. 33 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji programu „Dobry start” (Dz.U. poz. 1061), 8 zł ze wspomnianej kwoty samorząd powinien przeznaczyć na wynagrodzenia oraz inne świadczenia (np. pochodne od pensji czy należności dla osób na umowach cywilnoprawnych), dla osób zaangażowanych w wykonywanie zadań dotyczących 300+. Ma to gwarantować właściwy poziom płac pracowników i stanowić docenienie nakładu ich pracy w to, aby przyznawanie świadczeń odbywało się w sposób szybki i terminowy.

2,33 mln wniosków o przyznanie świadczenia z programu „Dobry start” zostało złożonych do połowy sierpnia br.

Okazuje się jednak, że nie wszędzie pieniądze z puli na koszty obsługi trafiają do pracowników w formie wynagrodzenia. Świadczą o tym informacje wpływające do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od osób zatrudnionych w gminnych jednostkach realizujących program „Dobry start”, o czym pisaliśmy na łamach DGP w lipcu br.


Pozostało jeszcze 40% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane