Całkowita likwidacja użytkowania wieczystego przed nami. A obecną utrudnią części wspólne

autor: Tomasz Żółciak, Maciej Górski24.08.2018, 07:32; Aktualizacja: 24.08.2018, 08:36
W większym zakresie ustawa będzie dotyczyła nieruchomości gminnych i Skarbu Państwa – wyjaśnia Łukasz Chomicki z lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.

W większym zakresie ustawa będzie dotyczyła nieruchomości gminnych i Skarbu Państwa – wyjaśnia Łukasz Chomicki z lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.źródło: ShutterStock

Choć mówi się o powszechnej likwidacji użytkowania wieczystego w Polsce, to jednak o pełnym wyrugowaniu tej formy władania nad nieruchomością na razie możemy zapomnieć. Powód? Problemy z zakwalifikowaniem tego, co może stać się czyjąś własnością, a co nie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

 • członek wspólnoty mieszkaniowej(2018-08-24 08:07) Zgłoś naruszenie 8614

  I co to zmieni ? NIC!W dalszym ciągu nie będę mógł wyodrębnić swojego udziału.A płacić trzeba.Do tej pory przekształcenie to było za darmo.Po przekształceniu podatek kataastracyjny ?

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • i(2018-08-24 08:49) Zgłoś naruszenie 705

  nic nie rozumiędo czego taustawa i kogo dotyczy czy to bat na mieszkanców ,czy batnaspółdzielnie mieszkaniowe ,bo ustawa wyraznie poprzednia ,mówi aby własciele mieszkan rozliczyła sie ze spółdzielniami mieszkaniwymi ,,a nowa o podatku katastracyjnym ,czyli do poprawy ta ustawa powinna isc w kierunku dobra włascieli wykupionych mieszkan posiadających wykupiony grunt pod blokiem ,a nadal nie rozliczeni i płacoący co miesieczne czynsze do społdzielni mieszkaniowej

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • I o to idzie(2018-08-24 11:48) Zgłoś naruszenie 182

  Dzięki wieczystemu użytkowaniu mam domek własny. Bo nie stać mnie było na własnościową działkę. Budowanie się to droga przez mękę. PiS jak zwykle nie wie co robi. Ale zyskają tylko właściciele gruntów i deweloperzy. Ludzi PiS należy rozliczyć ale nie tak teatralnie jak to oni robią w Warszawie czy z Amber Gold. Tego nie zrobi żadna obecna partia - wszyscy oni są umoczeni w rozkradaniu majątku narodowego i każdego kogo się da /np. Srebrna, SKOK-i, takie zmiany zmiany legislacyjne, że oszustwa wykonywane przez notariuszy, sędziów są bezkarne. Za zmiany w prawie osądzono tylko Jakubowską z SLD - i ten wyrok jest wątpliwej jakości. Ta ustawa pozwoli na obciążenie właścicieli gruntów większym podatkiem, wzmocni deweloperów, a ci na dole będą jeszcze biedniejsi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jędrek(2018-08-24 11:56) Zgłoś naruszenie 2018

  Ręce opadają gdy się czyta niektóre komentarze ignorantów dających popis nieuctwa. Teraz właściciel mieszkania w bloku płaci podatek od nieruchomości i w tym zakresie nic się nie zmienia. Oprócz podatku od nieruchomości każdy właściciel lokalu płaci opłatę roczną za użytkowanie wieczyste gruntu. Po przekształceniu pozostanie tylko podatek od nieruchomości. W ogóle nie będzie opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Proste to jak budowa cepa !

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • wspólnota mieszkaniowa(2018-08-24 11:59) Zgłoś naruszenie 6616

  Czy po uwłaszczeniu jako członek wspólnoty mieszkaniowej będę miał większe prawa?Uważam,ze nie.Chodzi więc tylko i wyłącznie o wyciągniecie KASY od ludzi.I tyle w temacie.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • komentarz do wypowiedzi(2018-08-24 13:55) Zgłoś naruszenie 1019

  Jedrusiu - to nie takie proste. Jeszcze 20 lat ludzie będą płacić obie opłaty. Chyba, że wpłacą bonifikatę - ale na to też trzeba mieć kasę. Przypominam, że NSDAP wprowadziło dla Niemców podatek od wielkości okna. Podatki od nieruchomości są stale waloryzowane. NSDAP popierali zrazu wszyscy prawicowcy z kościołem włącznie. W NSDAP najpierw się gniewano z Klerem - rywalem do kasy Niemców, a potem było Gott mit uns u ludzi wermachtu. PiS to zdegenerowana dojna zmiana - dla swoich i kościelnych wszystko. Zobacz co zrobiono z ustawą kominową, komu zmniejszono emerytury i komu zmniejszą w 03.2019. Trzeba być ślepym by tego nie wiedzieć. Chyba, żeś Pan tak niemądry jak Niemcy i inni światowi katoprawacy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kos(2018-08-24 14:12) Zgłoś naruszenie 212

  Fakty zamiast powielania fałszywych mitów ! Z dniem 01 stycznia 2019r. każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej z mocy prawa uzyska udział w prawie własności gruntu związanego z budynkiem. Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności nastąpi niezależenie od tego czy ktoś chce, czy też nie chce być współwłaścicielem gruntu. W ujęciu praktycznym w ustawie zapisane są następujące możliwości uzyskania udziału w prawie własności gruntu związanego z budynkiem: Wariant 1...... Właściciel lokalu nie musi podejmować żadnych czynności. Wtedy w każdym kolejnym roku przez dwadzieścia lat właściciel lokalu obowiązany będzie uiszczać tzw. opłatę przekształceniową, a w księdze wieczystej prowadzonej dla jego lokalu mieszkalnego sąd wieczystoksięgowy dokona z urzędu wpisu własności gruntu oraz wpisu roszczenia o opłatę przekształceniową. Oczywiście wysokość opłaty przekształceniowej może być aktualizowana przez gminę. Więcej w art. 7 ustawy Wariant 2..... Jeżeli rada gminy podejmie uchwalę o udzieleniu bonifikaty, to właściciel lokalu będzie mógł skorzystać z możliwości wniesienia opłaty przekształceniowej na warunkach udzielonej bonifikaty. Nie sposób przewidzieć czy rada gminy w ogóle zechce przyjąć taką uchwałę w bieżącej kadencji, czy może dopiero rada w nowym składzie wybranym jesienią tego roku. Więcej w art. 9 ustawy Wariant 3..... Jeżeli większość właścicieli lokali ze wspólnoty mieszkaniowej w nieprzekraczanym terminie do 31 marca 2019r. złoży gminie pisemne oświadczenia zawierające żądanie przekształcenia na dotychczasowych zasadach to wtedy możliwe będzie uzyskanie udziałów w prawie własności gruntu z dotychczasową najczęściej 90% bonifikatą. Więcej w art. 26 ustawy.

  Odpowiedz
 • członek WM(2018-08-24 16:00) Zgłoś naruszenie 4612

  Wielkość mieszkania decyduje o wielkości udziału w nieruchomości wspólnej ,którego nie możną wyodrębnić.To jakiś absurd? Uważam,że.skoro udziału w nieruchomości wspólnej nie można wyodrębnić, to udziały w tej nieruchomości powinny być po równo lub przynajmniej koszty związane z utrzymaniem tej nieruchomości powinny być rozłożone po równo.Przecież to nie powierzchnia lokalu korzysta z nieruchomości wspólnej lecz osoby zamieszkujące w danym lokalu..

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Kos(2018-08-25 07:10) Zgłoś naruszenie 126

  Ludu pracujący miast i wsi ! Zanim puścicie bąka na tym forum to wcześniej przeczytajcie ze zrozumieniem ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. W szczególności należy zrozumieć, że w ustawie zapisane są różne możliwości uzyskania udziału w prawie własności gruntu związanego z budynkiem mieszkalnym: Po pierwsze: Jako właściciele lokali nie musicie nic robić, gdyż właściwe urzędy załatwią wszystkie formalności. Zostaniecie poinformowani o tzw. opłacie przekształceniowej, którą będziecie płacić przez 20 lat. Więcej w art. 7 ustawy. Po drugie: Jeżeli rada gminy podejmie uchwalę o udzieleniu bonifikaty, to właściciel lokalu będzie mógł skorzystać z możliwości wniesienia opłaty przekształceniowej na warunkach udzielonej bonifikaty. Więcej w art. 9 ustawy. Po trzecie: Jeżeli większość właścicieli lokali z konkretnej nieruchomości w nieprzekraczanym terminie do 31 marca 2019r. złoży w gminie pisemne oświadczenia zawierające żądanie przekształcenia na dotychczasowych zasadach to wtedy możliwe będzie uzyskanie udziałów w prawie własności gruntu na dotychczasowych zasadach (najczęściej z 90% bonifikatą.) Więcej w art. 26 ustawy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • taki(2018-08-25 07:44) Zgłoś naruszenie 1011

  Proszę wyjaśnić tak na chłopski język bo nie za bardzo rozumiem o co chodzi. Dla mnie nie jest jasna sprawa z tym przekształceniem z użytkowania wieczystego na własność. Ponieważ od kilku lat posiadam mieszkanie spółdzielcze własnościowe z wyodrębnioną własnością. Płacę podatek od nieruchomości 70m2 i gruntowy 75m2 jest to użytkowanie wieczyste okres (100 lat). I tu mam problem w pierwszym przypadku odnośnie nieruchomości nie mam zastrzeżeń. Natomiast opłacając podatek gruntowy obecnie jak i w przyszłości powinnam wiedzieć która działka tj 75m2 jest mają własnością, taka działka powinien na podwórku wyznaczyć geodeta. A tak nie jest . Czy posiadacze mieszkań lokatorskich za których płaci podatek spółdzielnia , czy pozostali mieszkańcy z wyodrębnioną własnością mają jednakowe prawa . teren podwórkowy jest wspólny i zarządza spółdzielnia. O ile nie będzie podziału geodezyjnego , a będzie jak w obecnej chwili to nowa ustawa z prawa wieczystego na prawa do własności zadowoli w przyszłości tylko właścicieli domów którzy mają teren podwórkowy przynależący tylko dla siebie. Natomiast w budynkach spółdzielczych podwórka są wspólne i właściciel z wyodrębnioną częścią gruntu nie ma gdzie zaparkować swojego auta . Natomiast oprócz czynszu i innych składników płaci do spółdzielni musi opłacać podatek osobno do Urzędu. I jeszcze przez 20 lat płacić za grunt nie swój.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kuba(2018-08-26 09:31) Zgłoś naruszenie 40

  PIS okradł Polaków! Płacę już 50 lat i mam płacić jeszcze 20 mając spółdzielcze własnościowe mieszkanie!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane