statystyki

Rozpoznawać czy nie? Urzędy mają kłopot z podaniami przesyłanymi faksem

autor: dr Jacek Murzydło16.06.2018, 07:30
faks

Niektóre ustawy mogą wyłączać możliwość wnoszenia podań faksemźródło: ShutterStock

Administracja publiczna w wielu przypadkach podpis pod dokumentem wysłanym za pomocą telefaksu uznaje za niewystarczający. Rozbieżne poglądy w tej sprawie mają sądy, bo jednoznacznych przepisów brak.

Zgodnie z art. 63 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) podanie, a także żądanie, wyjaśnienie, odwołanie czy zażalenie, można wnosić do właściwego organu na różne sposoby, m.in. ustnie, pisemnie, elektronicznie oraz za pomocą telefaksu. I choć w XXI w. ta forma kontaktu wydaje się nieco przestarzała, to nikt jej nie kwestionuje. W czym więc tkwi problem? Otóż nie wiadomo, czy dokument z faksu spełnia warunki formalnego pisma.

Stanowisko 1: dokument bez podpisu jest wybrakowany

Urzędnicy chcieliby, by pod każdym podaniem był własnoręczny, oryginalny podpis. A ponieważ w dokumencie przesłanym faksem go nie ma, uznają wydruk za kopię pisma. Dlatego na podstawie art. 64 par. 2 k.p.a. występują do nadawców o usunięcie braków formalnych w ciągu siedmiu dni. Są wówczas dwa wyjścia – albo przynieść oryginał, albo na miejscu podpisać przesłany wcześniej faks. Gdy tego zabraknie, podanie pozostanie bez odpowiedzi. Jednak zgodnie z dominującą linią orzeczniczą, na urzędniku ciążyć będzie wówczas obowiązek powiadomienia osoby składającej podanie, że nie będzie ono rozpoznane. Informacja ta nie wymaga postanowienia czy decyzji, powinna jednak mieć formę pisemną (wynika to m.in. z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 stycznia 2016 r., sygn. akt I OSK 1049/14).


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane