statystyki

Pracodawca nie przestrzega zakazu handlu w niedziele? Zobacz, jak złożyć skargę do PIP

27.02.2018, 11:47; Aktualizacja: 27.02.2018, 12:10
Skarga powinna być podpisana w kilku miejscach.

Skarga powinna być podpisana w kilku miejscach.źródło: ShutterStock

Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi przestrzeganie zakazu handlu w niedziele w praktyce. Jeżeli będzie on łamany i pracownik złoży w inspekcji skargę na nieuczciwego pracodawcę, to zostanie to sprawdzone. Może to zrobić każdy zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ale nie tylko. W ubiegłym roku ten przywilej zyskali także pracujący na umowach-zleceniach. Skargę można złożyć osobiście, pocztą, faksem lub e-mailem. Można napisać ją samodzielnie albo skorzystać z gotowego formularza

Inspekcja powinna przeprowadzić kontrolę w ciągu 30 dni od wpłynięcia informacji o złych praktykach i poinformować skarżącego o jej wynikach. Inspektorzy mogą nakazać pracodawcy usunięcie nieprawidłowości oraz ukarać go finansowo kwotą od 1 do 100 tys. zł. Krok po kroku pokazujemy, jak napisać skargę do PIP.

KROK 1. ZNAJDŹ WŁAŚCIWEGO ADRESATA

Adres najbliższego inspektoratu pracy znajdziemy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy>>. Oddziały mają kompetencje określone terytorialnie, a znajdują się w większych miastach (dawnych wojewódzkich). We wniosku wpisujemy dokładny adres oddziału wraz z ulicą i kodem pocztowym.

KROK 2. PODAJ WŁASNE DANE

To ważne. Inspekcja pracy nie zajmuje się donosami anonimowymi. Może to zrobić tylko wyjątkowo, jeżeli np. naruszenie przepisów zagraża życiu lub zdrowiu pracowników. Ale naruszenie zakazu handlu nie spełnia tego warunku.

Aby więc próba zainteresowania tej instytucji niewłaściwymi praktykami stosowanymi przez pracodawcę się powiodła, trzeba we wniosku podać dokładne dane osobowe wraz z adresem, kontaktem telefonicznym bądź adresem e-mail. Nie należy się obawiać, że pracodawca dowie się, czyjej interwencji zawdzięcza kłopoty. Pracowników PIP obowiązuje tajemnica służbowa. Dane skarżącego mogą ujawnić tylko za jego zgodą (patrz krok 6).


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane