statystyki

Gmina rozlicza każdą wypłatę dla swoich radnych

autor: Mariusz Szulc17.05.2018, 17:00
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie miał jednak wątpliwości, że mężczyzna osiągnął przychód, i to już w chwili, gdy miasto wypłaciło mu pieniądzeźródło: ShutterStock

Nie ma znaczenia, czy radny zwróci dietę do samorządowej kasy, czy też nie. Gmina w obu przypadkach będzie musiała wykazać wszystkie wypłacone mu pieniądze na formularzu PIT-R. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał radny, który postanowił zrzec się przysługującej mu diety. Poinformował o tym wprawdzie burmistrza, ale nawet pomimo tego urząd miasta przesyłał mu pieniądze na konto. Mężczyzna natychmiast zwracał je do miejskiej kasy. Sądził, że dzięki temu nie osiągnie przychodu, a więc miasto nie będzie musiało wykazywać wypłat w zeznaniu PIT-R. Taki dokument zasadniczo jest załącznikiem do deklaracji PIT-11 i podobnie jak ona powinien do końca lutego trafić do właściwego urzędu skarbowego. Przesłać go powinien płatnik wypłacający wynagrodzenie za pełnienie funkcji społecznych bądź obywatelskich, czyli w tym przypadku miasto.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie miał jednak wątpliwości, że mężczyzna osiągnął przychód, i to już w chwili, gdy miasto wypłaciło mu pieniądze. Nie ma więc znaczenia, że zwrócił je potem do miejskiej kasy, bo i tak powinny zostać wykazane w PIT-R – wyjaśnił dyrektor KIS.


Pozostało jeszcze 30% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane