statystyki

Tyszkiewicz: Wszystko jest w rozsypce, ale to rząd odpowiada teraz za organizację jesiennych wyborów [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak07.02.2018, 09:41; Aktualizacja: 07.02.2018, 10:03
Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, prezes Zrzeszenia Gmin, Województwa Lubuskiego

Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, prezes Zrzeszenia Gmin, Województwa Lubuskiegoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zmiany w kodeksie wyborczym traktuję jako wyraz braku zaufania rządu do samorządowców. Dlaczego zatem mam traktować nowy mechanizm wyborczy jak coś mi bliskiego? - zastanawia się w wywiadzie dla DGP Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

Do wyborów samorządowych zostało około dziewięciu miesięcy. Jako jeden z pierwszych zadeklarował pan, że wystartuje w nich z własnego komitetu wyborczego. Czy pana zdaniem, z organizacyjnego punktu widzenia przeprowadzenie wyborów pójdzie sprawnie?

Obawiam się, że nie. Wytwarzając psychozę związaną z tym, że poprzednie wybory lokalne zostały sfałszowane, PiS zapędził się w ślepą uliczkę. Organizacja wyborów nie jest łatwym przedsięwzięciem. Do tej pory odpowiadali za to samorządowcy. Przy wyborach pracowały dotąd dziesiątki tysięcy osób, które dobrze się na tym znały. Teraz, choć do wyborów zostało niewiele czasu, nawet nie znamy nowych komisarzy wyborczych. Z kolei system informatyczny dopiero się robi i nie jest przetestowany. Jakby było mało, PKW jest w rozsypce, a my się musimy temu wszystkiemu biernie przyglądać.

Za organizację wyborów w dużej mierze odpowiadać ma tzw. korpus urzędników wyborczych. Czy będzie to dla was realna pomoc, czy raczej ciało obce w samorządzie?

A dlaczego ma być ciałem „nieobcym”? Jako samorządowcy czujemy się oskarżeni, że nasi urzędnicy byli zaangażowani w fałszowanie poprzednich wyborów. Obecne zmiany traktujemy jako wyraz braku zaufania rządu do samorządowców. Dlaczego zatem mam traktować nowy mechanizm wyborczy jak coś mi bliskiego? Wymieniamy się miejscami, bo teraz to rząd odpowiada za organizację wyborów. Niech pokaże, jak to się sprawnie robi. Nasza rola sprowadzi się może jedynie np. do zapewnienia jakiejś sali. Ale samorząd przestaje być głównym organizatorem.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane