statystyki

Naruszenie formalnych przepisów nie zawsze skutkuje uchyleniem uchwał

autor: Leszek Jaworski10.01.2018, 08:19; Aktualizacja: 10.01.2018, 09:57
urzędnik

Przedstawione okoliczności wskazują, że przy zwołaniu sesji faktycznie doszło do uchybienia proceduralnego (o charakterze formalnym).źródło: ShutterStock

Przewodniczący rady 31 października 2017 r. poinformował radnych o zwołaniu sesji 2 listopada 2017 r. Tymczasem zgodnie z zapisem statutu sesja mogła się odbyć najwcześniej 3 listopada 2017 r., gdyż przepisy tego aktu nakazują zawiadomić o czasie i miejscu zwołania sesji na 2 dni przed terminem obrad. Przy czym termin ten rozpoczyna bieg od dnia następnego po doręczeniu powiadomienia (i nie obejmuje dnia odbywania sesji).

Na zwołanej 3 listopada sesji rada podjęła wiele uchwał, m.in. dotyczącą zmiany budżetu, zmiany wieloletniej prognozy finansowej gminy. Regionalna izba obrachunkowa (RIO) stwierdziła nieważność tych aktów, powołując się na to, że uchwały podjęte zostały na sesji zwołanej w sposób sprzeczny z prawem. Organ nadzoru nie przeanalizował jednak przyczyn i skutków tego uchybienia. Czy RIO zasadnie uchyliła uchwały rady?

Przedstawione okoliczności wskazują, że przy zwołaniu sesji faktycznie doszło do uchybienia proceduralnego (o charakterze formalnym). Jednak RIO podejmując uchwały stwierdzające nieważność przyjętych przez organ samorządu aktów, powinna wykazać, czy to uchybienie doprowadziło do naruszenia praw radnych (w zakresie przygotowania się do sesji i odnośnie samego udziału w obradach rady) i czy miało ono wpływ na samą treść podjętych uchwał rady. W świetle art. 91 ust. 1 i 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przesłanką stwierdzenia nieważności uchwały rady gminy jest istotne naruszenie prawa, czyli takie, którego skutki nie mogą być tolerowane w demokratycznym państwie prawa (wyrok NSA z 18 października 2016 r., sygn. akt II GSK 1650/16).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane