statystyki

Opłaty sądowe: NSA rozstrzygnie, czy przelew poszedł w terminie

autor: Paulina Szewioła04.10.2017, 07:40; Aktualizacja: 04.10.2017, 08:29
W orzecznictwie NSA także brakuje jednolitego stanowiska

W orzecznictwie NSA także brakuje jednolitego stanowiskaźródło: ShutterStock

Czy wniesienie opłaty sądowej za pośrednictwem podmiotu innego niż bank lub Poczta Polska jest jednoznaczne z jej dokonaniem, czy następuje to dopiero w momencie, gdy pieniądze wpłyną na rachunek sądu? Nad tym pytaniem prawnym będzie się zastanawiać skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W sprawie, na kanwie której powstało pytanie prawne, mężczyzna wniósł zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W orzeczeniu tym sąd odrzucił jego skargę na decyzję dyrektora izby skarbowej dotyczącą VAT. Powód? Niedochowanie terminu opłacenia wpisu od wniesionej skargi. Mężczyzna przelał bowiem w odpowiednim czasie wymaganą sumę za pośrednictwem agencji finansowej, jednak faktyczna realizacja przelewu na rachunek sądu nastąpiła dopiero dnia następnego, czyli już po upływie terminu zakreślonego do dokonania tej czynności.

NSA, rozpoznając zażalenie, uznał, że kwestia uiszczania opłat sądowych na konto bankowe sądu budzi poważne wątpliwości. Zarówno bowiem przepisy prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.), jak i rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 221, poz. 2193 ze zm.) nie regulują szczegółowo trybu dokonywania wpłat w ten sposób. W art. 219 par. 2 p.p.s.a. ustawodawca wskazał jedynie, że oprócz wnoszenia opłat sądowych gotówką do kasy sądu możliwe jest również ich uiszczanie na rachunek bankowy właściwego sądu administracyjnego. W przepisach wykonawczych powyższa kwestia nie została jednak dokładniej uregulowana.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane