statystyki

Chcą walczyć ze smogiem, ale nie mogą

autor: Urszula Mirowska-Łoskot03.10.2017, 07:43; Aktualizacja: 03.10.2017, 08:07
W ocenie skarżącej Program dla Małopolski był wadliwy i nieskuteczny

W ocenie skarżącej Program dla Małopolski był wadliwy i nieskutecznyźródło: ShutterStock

Mieszkańcy uważają, że samorządy robią za mało w walce z zanieczyszczeniami. Nie mogą jednak wymusić na nich żadnych działań. Nie mają prawa np. skarżyć programów ochrony powietrza (POP), w których województwa określają, co zamierzają zrobić, aby zmniejszyć poziom trujących pyłów.

Jedna z mieszkanek Zakopanego skierowała w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 23/17). Domaga się uznania za niezgodny z ustawą zasadniczą art. 90 ust. 1 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 486 ze zm.). Powód: praktycznie pozbawia możliwości zaskarżenia POP.

W ocenie skarżącej Program dla Małopolski był wadliwy i nieskuteczny. Poziom jego realizacji w latach 2013–2015 w zakresie ograniczenia emisji pyłów w większości gmin w regionie był bliski zeru. Dlatego mieszkanka zwróciła się do sejmiku województwa o zmianę POP. Wskazała, że nieskuteczny i pozorny charakter działań naprawczych ujętych w programie prowadzi do utrzymywania się wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza, a tym samym pośrednio narusza jej interes prawny. Godzi bowiem w jej dobra osobiste – zdrowie czy prawo do życia w czystym środowisku.

Wcześniej sprawa trafiła do sądów administracyjnych. – Konkluzja z ich orzeczeń jest taka, że mieszkańcy województwa nie mają legitymacji do zaskarżenia programów ochrony powietrza obowiązujących w miejscu ich zamieszkania – wyjaśnia Miłosz Jakubowski, radca prawny, pełnomocnik skarżącej.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • REALISTA(2017-11-06 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jak chce się walczyć ze smogiem, to najlepiej zacząć od siebie i od wymiany swojego kotła na taki, który nie będzie zatruwał najbliższej okolicy. Najpierw wymagajmy od siebie postawy „ekologicznej” a później od innych, bowiem najtrudniej jest zmienić właśnie swoje „mało ekologiczne przyzwyczajenia.” Bowiem mentalność nasza mówi: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. I tak lądują w naszym piecu wszystkie domowe odpadki, śmieci i co tam nasza fantazja nam podpowiada. Dlatego powinniśmy zwracać się ku odnawialnym źródłom energii. Nie jestem jakimś tam EKO-Fanatykiem – u siebie palę w domu peletem (biomasa to też OZE). Z dofinansowania udało się kupić kocioł EEI Pellets. I szlak mnie trafia jak widzę te kopcące nie wiadomo czym kominy domków jednorodzinnych. Jeżeli kogoś nie stać na lepszy opał to wcale nie musi ponosić kosztów jego zakupu – wystarczy przenieść się do bloku i problem z głowy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane