statystyki

Chcą walczyć ze smogiem, ale nie mogą

autor: Urszula Mirowska-Łoskot03.10.2017, 07:43; Aktualizacja: 03.10.2017, 08:07
W ocenie skarżącej Program dla Małopolski był wadliwy i nieskuteczny

W ocenie skarżącej Program dla Małopolski był wadliwy i nieskutecznyźródło: ShutterStock

Mieszkańcy uważają, że samorządy robią za mało w walce z zanieczyszczeniami. Nie mogą jednak wymusić na nich żadnych działań. Nie mają prawa np. skarżyć programów ochrony powietrza (POP), w których województwa określają, co zamierzają zrobić, aby zmniejszyć poziom trujących pyłów.

Jedna z mieszkanek Zakopanego skierowała w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 23/17). Domaga się uznania za niezgodny z ustawą zasadniczą art. 90 ust. 1 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 486 ze zm.). Powód: praktycznie pozbawia możliwości zaskarżenia POP.

W ocenie skarżącej Program dla Małopolski był wadliwy i nieskuteczny. Poziom jego realizacji w latach 2013–2015 w zakresie ograniczenia emisji pyłów w większości gmin w regionie był bliski zeru. Dlatego mieszkanka zwróciła się do sejmiku województwa o zmianę POP. Wskazała, że nieskuteczny i pozorny charakter działań naprawczych ujętych w programie prowadzi do utrzymywania się wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza, a tym samym pośrednio narusza jej interes prawny. Godzi bowiem w jej dobra osobiste – zdrowie czy prawo do życia w czystym środowisku.

Wcześniej sprawa trafiła do sądów administracyjnych. – Konkluzja z ich orzeczeń jest taka, że mieszkańcy województwa nie mają legitymacji do zaskarżenia programów ochrony powietrza obowiązujących w miejscu ich zamieszkania – wyjaśnia Miłosz Jakubowski, radca prawny, pełnomocnik skarżącej.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • REALISTA(2017-11-06 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jak chce się walczyć ze smogiem, to najlepiej zacząć od siebie i od wymiany swojego kotła na taki, który nie będzie zatruwał najbliższej okolicy. Najpierw wymagajmy od siebie postawy „ekologicznej” a później od innych, bowiem najtrudniej jest zmienić właśnie swoje „mało ekologiczne przyzwyczajenia.” Bowiem mentalność nasza mówi: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. I tak lądują w naszym piecu wszystkie domowe odpadki, śmieci i co tam nasza fantazja nam podpowiada. Dlatego powinniśmy zwracać się ku odnawialnym źródłom energii. Nie jestem jakimś tam EKO-Fanatykiem – u siebie palę w domu peletem (biomasa to też OZE). Z dofinansowania udało się kupić kocioł EEI Pellets. I szlak mnie trafia jak widzę te kopcące nie wiadomo czym kominy domków jednorodzinnych. Jeżeli kogoś nie stać na lepszy opał to wcale nie musi ponosić kosztów jego zakupu – wystarczy przenieść się do bloku i problem z głowy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane