statystyki

RPD dołącza do urzędników w walce z dopalaczami

autor: Paulina Szewioła13.07.2017, 19:00
W opanowaniu problemu nie pomogły też rozwiązania prawne, nakładające na Państwową Inspekcję Sanitarną obowiązek przeciwdziałania wytwarzaniu i wprowadzaniu do obrotu dopalaczy, przy zastosowaniu norm prawa administracyjnego.

W opanowaniu problemu nie pomogły też rozwiązania prawne, nakładające na Państwową Inspekcję Sanitarną obowiązek przeciwdziałania wytwarzaniu i wprowadzaniu do obrotu dopalaczy, przy zastosowaniu norm prawa administracyjnego.źródło: ShutterStock

Dzieci i młodzież, pomimo licznych akcji, wciąż mają łatwy dostęp do coraz to nowszych substancji psychoaktywnych – twierdzi rzecznik praw dziecka. To kolejny podmiot, obok urzędników miejskich i polityków opozycji, który w ostatnim czasie zwraca uwagę na problem dopalaczy.

Niedawno informowaliśmy o projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przygotowanym przez prawników z łódzkiego urzędu miasta, który stał się następnie bazą dla inicjatywy legislacyjnej posłów PO, wniesionej w ubiegłym tygodniu do Sejmu.

Zaproponowano w nim odejście od stosowanej w tej chwili listy substancji zakazanych, która okazała się w praktyce nieskuteczna, ponieważ ustawodawca nie nadąża z jej uzupełnianiem. Dlatego w projekcie znalazła się nowa, dość ogólna definicja dopalacza, w której posłużono się formułą środka zastępczego i nowej substancji psychoaktywnej, które funkcjonują już na gruncie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, rozbudowując ją o stwierdzenie, że są to środki mogące powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia. Zmienione zostały także kary. Ostatecznie autorzy nowelizacji zdecydowali się na zastąpienie obecnie obowiązujących sankcji administracyjnych – karnymi.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane