statystyki

Zmiany w regionalnych izbach obrachunkowych coraz bliżej

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.06.2017, 08:05; Aktualizacja: 12.06.2017, 09:11
paragrafy

Zawarte w noweli zmiany obejmują również rozszerzenie działalności nadzorczej RIO wobec uchwał i zarządzeń w sprawach udzielania poręczeń, zasad i trybu przyznawania ulg oraz podatków i opłatźródło: ShutterStock

 Mimo krytycznych uwag gmin i opozycji Sejm przyjął nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Teraz zajmie się nią Senat. W trakcie prac nad projektem swoje krytyczne stanowisko przedstawiło m.in. Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego. – Wyrażamy zaniepokojenie treścią nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Godzi ona w niezależność jednostek samorządu terytorialnego – wskazało ZGWL.

Wyjaśniło, że zgodnie z art. 8 ust. 3 Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego kontrola administracyjna społeczności lokalnych powinna być sprawowana z zachowaniem „proporcjonalności między zakresem interwencji ze strony organu kontroli a znaczeniem interesów, które ma chronić”. – W ten sposób wyrażono fundamentalną zasadę zachowania proporcji i niezbędnego umiaru w kontroli administracji samorządowej przez administrację publiczną. Dotychczasowy system, choć rozbudowany, wpisuje się w przedstawioną zasadę. Niemniej każda kolejna ingerencja w aktualny status quo może spowodować wypaczenie zasady samodzielności jednostek samorządu terytorialnego – pokreślili przedstawiciele Zrzeszenia.

W ich ocenie w takim właśnie kierunku zmierzają zmiany w funkcjonowaniu regionalnych izb obrachunkowych przyjęte przez Sejm. Za przykład wskazują rozwiązanie proponowane w noweli, z którego wynika, że RIO będą kontrolować gospodarkę finansową, biorąc pod uwagę nieostre kryteria gospodarności i rzetelności jednostek samorządu terytorialnego. Samorządowcy ostrzegają, że tak sformułowany przepis może prowadzić do nadmiernej ingerencji w działalność gmin i ograniczy ich samodzielność.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane