statystyki

Przy zatwierdzaniu sprawozdań nie trzeba ich czytać podczas sesji rady

autor: Marcin Nagórek07.06.2017, 09:19; Aktualizacja: 07.06.2017, 09:47
podatki, rachunki, dokumenty

Kwestie rozpatrzenia i zatwierdzenia zarówno sprawozdania finansowego, jak i sprawozdania z wykonania budżetu regulują art. 270 ust. 4 oraz art. 271 u.f.p.źródło: ShutterStock

W naszej gminie co roku powraca pewien problem związany z zatwierdzaniem sprawozdań. Chodzi o to, czy w trakcie sesji wymagane jest dokładne odczytanie zawartości m.in. sprawozdań finansowego i z wykonania budżetu gminy, czy wystarczy tylko zapoznanie się z tymi dokumentami przez radnych na sesji?

Poruszona kwestia nie jest wprost uregulowana ani w ustawie o finansach publicznych (dalej: u.f.p.), ani w ustawach samorządowych, w tym o samorządzie gminnym. To z kolei może stwarzać problemy interpretacyjne i prowadzić do wadliwie przeprowadzonej procedury, a w konsekwencji uchwała w sprawie absolutorium może zostać unieważniona przez organ nadzoru, jakim w tym przypadku jest regionalna izba obrachunkowa.

Co reguluje ustawa

Kwestie rozpatrzenia i zatwierdzenia zarówno sprawozdania finansowego, jak i sprawozdania z wykonania budżetu regulują art. 270 ust. 4 oraz art. 271 u.f.p. Ustawodawca określił w nich, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (JST) rozpatruje i zatwierdza sprawozdanie finansowe JST wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu do 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym. Zaś nie później niż 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu po zapoznaniu się m.in. ze sprawozdaniem z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego i sprawozdaniem finansowym. Wynika z tego, że fizyczne odczytanie całej treści sprawozdań jako warunek formalnoprawny procedury absolutoryjnej nie jest konieczne. Wystarczające będzie, gdy radni przeprowadzą stosowną dyskusję w oparciu o analizę wspomnianych dokumentów sprawozdawczych.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane