Projekt warszawskiej ustawy metropolitalnej ulegnie zmianie - zadeklarował Jarosław Kaczyński podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami partii. Prezes PiS zapowiedział też zmiany w ordynacji wyborczej i powołanie specjalnej, partyjnej struktury ds. wyborów samorządowych.

W poniedziałkowym spotkaniu w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej uczestniczyli też m.in. szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (szef warszawskich struktur PiS), a także posłowie Jarosław Krajewski i Paweł Lisiecki.

Jarosław Kaczyński - jak poinformowało PiS na Twitterze - podkreślił w trakcie spotkania, że "przed partią cały cykl wyborów, najbliższe będą wybory samorządowe"

Jak mówił, nadszedł czas, w którym PiS zaczyna przygotowywać się do wyborów samorządowych. "Musimy być przygotowani do wysiłku i pracy, stąd powołanie nowej struktury" - mówił lider PiS cytowany na Twittrze ugrupowania. Dodał, że struktura ds. wyborów samorządowych będzie składać się z pełnomocników w każdym województwie i okręgu; pełnomocnikami zostaną parlamentarzyści, którzy pełnią pierwszą kadencję w Sejmie lub Senacie.

"Bardzo ważną kwestią jest wyborów kandydatów, którzy będą nas reprezentować" - podkreślił Kaczyński.

Podkreślił też, że zmiana ordynacji wyborczej budzi kontrowersje, szczególnie gdy chodzi o dwukadencyjność (wójtów, burmistrzów i prezydentów miast). Według uczestników spotkania, z którymi rozmawiała PAP, prezes Kaczyński stwierdził, że zmiana nastąpi "niedługo".

Sporo pytań z sali dotyczyło projektu ustawy metropolitalnej. "Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że ustawa ulegnie zmianie, będzie nowa nazwa, bezpośrednie wybory burmistrzów dzielnic, większa niezależność dzielnic, dotychczasowe zasady wyborów w gminach i wybory na zasadach większościowych do rady metropolii" - powiedział PAP warszawski polityk PiS.

Zgodnie z projektem PiS, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Do Warszawy przyłączone miałyby zostać: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

W projekcie nie uwzględniono Podkowy Leśnej. Jeden z autorów projektu, poseł PiS Jacek Sasin powiedział w zeszłym tygodniu, że to błąd i do projektu ustawy złożona zostanie poprawka, która uwzględni Podkowę Leśną w planach powiększenia Warszawy

Na spotkaniu nie pojawiły się konkrety, kiedy poprawiony projekt miałby trafić do Sejmu. Podczas spotkania nie było też mowy o kandydacie PiS na prezydenta stolicy.

Kaczyński, według relacji PiS na Twitterze, zwrócił również uwagę, że Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie, gdzie nie ma ustawy o dekoncentracji mediów.