statystyki

PiS ogranicza kadencyjność wójtów i burmistrzów. Lokalni włodarze przyznają sobie specjalne świadczenie

autor: Artur Radwan23.01.2017, 07:12; Aktualizacja: 23.01.2017, 07:20
pieniądze

Specjalne świadczenia czy wcześniejsze emerytury muszą być zagwarantowane osobom, które wbrew woli mieszkańców muszą rezygnować z urzędu tylko dlatego, że ustanowiono nowe prawo.źródło: ShutterStock

Odpowiedzią samorządowców na ograniczenia w kadencyjności dla wójtów czy burmistrzów jest przyznanie im specjalnego świadczenia.

W najbliższych miesiącach rząd ma przedstawić nowelizację kodeksu wyborczego. Wśród zmian mają się pojawić dotyczące tego, ile lat można pełnić funkcję wójta, burmistrza, prezydenta miasta, marszałka, a także starosty. Zgodnie z zapowiedzią Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, włodarze swój mandat mogliby sprawować maksymalnie dwie kadencje. Z kolei Beata Szydło, szefowa rządu, dodała, że wyobraża sobie taką sytuację, w której kadencja zostanie wydłużona z czterech do pięciu lat. W efekcie samorządowcem można byłoby być maksymalnie przez dziesięć lat. Zdaniem włodarzy tego typu zmiany powinny jednak wiązać się z przywilejami po zakończeniu przez nich służby publicznej.

– Jeśli społeczeństwo chce wybierać swoich najlepszych lokalnych przedstawicieli, to musi im zapewnić odpowiednie warunki zatrudnienia, ale też godziwe życie po zakończeniu tych dwóch kadencji. Specjalne świadczenie powinno być przyznawane co najmniej na trzy lata po zakończeniu piastowania funkcji włodarza, tak by po wielu latach poza rynkiem można było znaleźć godziwą pracę. Powinno to być około 30 proc. ostatniego uposażenia, czyli 4 tys. zł – wykłada Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

– Mój znajomy po 24 lat bycia burmistrzem przegrał wybory i pozostał bez środków do życia i z kredytami – dodaje.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Racjonalista były radny(2017-02-20 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba być wyjątkowym nieudacznikiem albo cynicznym oszustem, żeby twierdzić iż burmistrz po 24 latach pełnienia funkcji burmistrza po odejściu z funkcji pozostał bez środków do życia. Z jakiej racji kolejna kasta po oderwaniu od koryta ma żyć na koszt podatników i otrzymywać jakąkolwiek gratyfikacje. Zarejestruje się jako bezrobotny tak jak pozostali obywatele i niech się zatrudnią na umowach śmieciowych za 1000 zł i posmakują jak się zyje bez układów i ośmiorniczek rodzinnych żyjących z mienia komunalnego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane