statystyki

Setki gmin nadal bez punktów selektywnej zbiórki. I bez kary

autor: Urszula Mirowska-Łoskot22.12.2016, 08:10; Aktualizacja: 22.12.2016, 08:13
Na budowę PSZOK-u potrzebnych jest ok. 700 tys. zł. A to duży wydatek, zwłaszcza dla mniejszych gmin.

Na budowę PSZOK-u potrzebnych jest ok. 700 tys. zł. A to duży wydatek, zwłaszcza dla mniejszych gmin.źródło: ShutterStock

1957 – tyle punktów selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK) jest w Polsce – tak wynika z danych Ministerstwa Środowiska. Tymczasem powinny znajdować się w każdej gminie, których jest 2478.

Chodzi o miejsca, do których mieszkańcy mogą oddać m.in. stare meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, baterie i akumulatory, sprzęt RTV i AGD, odpady zielone czy przeterminowane leki i chemikalia. Obowiązek ich utworzenia nakłada na samorządy ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. 2016 r., poz. 250 ze zm.). Jak sprawdził DGP, nadal wiele samorządów nie wywiązało się z tego obowiązku, mimo że spoczywa on na nich już od kilku lat. Tylko na Mazowszu na 314 gmin PSZOK-ów nie ma w ponad 70 (dane za 2015 r.). Nie lepiej jest w innych województwach.

Takiego punktu nie ma np. w gminie Lutomiersk (woj. łódzkie). – Na razie jeszcze nie został on utworzony, ale mamy takie plany – mówi Milena Andrysiak z referatu gospodarki komunalnej i lokalowej Urzędu Gminy. – Obecnie raz do roku dla naszych mieszkańców organizujemy obiór odpadów wielkogabarytowych – dodaje.

To nie rozwiązuje jednak problemu. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 2014 r. doprecyzowała, że wymóg dotyczy utworzenia co najmniej jednego stacjonarnego punktu (obowiązek ten może być zrealizowany samodzielnie lub wspólnie z innymi jednostkami).


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane