Wnioski o przyznanie płatności w ramach ekoschematu "Grunty wyłączone z produkcji" można składać do 2 września 2024 r. Dzięki staraniom ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego oraz wsparciu premiera Donalda Tuska, wprowadzono nowe regulacje unijne i krajowe. Uproszczono te elementy Zielonego Ładu, które wpływały na decyzje produkcyjne rolników lub wymuszały ograniczenia w produkcji rolnej - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zniesienie obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych

Od 2024 r. nie ma obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych. Wprowadzono nowy ekoschemat "Grunty wyłączone z produkcji", za który rolnicy będą otrzymywać dodatkową płatność.

Płatność przysługuje do powierzchni ugorowanej, nie większej niż 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Szacowana stawka płatności wynosi około 126,52 EUR/ha, czyli około 563 zł/ha.

Wdrożenie nowego ekoschematu umożliwia rolnikom dobrowolne wyłączenie z produkcji części gruntów ornych, za co będą otrzymywali płatności. Na gruntach wyłączonych z produkcji obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin.

Czas do 2 września

Przepisy umożliwiają złożenie wniosku o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu (uzupełnienie wniosku złożonego w podstawowym terminie) do 2 września 2024 r.

Od 2024 r. rolnicy mają wybór – mogą stosować albo dywersyfikację upraw (różne uprawy), albo zmianowanie (określone następstwo upraw roślin).

W przypadku wyboru dywersyfikacji upraw, w danym roku: W gospodarstwie o powierzchni od 10 do 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać dwie uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%. W gospodarstwie o powierzchni powyżej 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać trzy uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%, a dwie uprawy główne nie więcej niż 95%.

Ułatwienia w normie dotyczącej obowiązku utrzymania okrywy glebowej (tj. roślinna okrywa, ściernisko, resztki pożniwne, mulcz).

Wprowadzono nowy okres utrzymania okrywy glebowej – od dnia zbioru głównej uprawy do 15 października danego roku, z możliwością przerwy na wykonanie zabiegów agrotechnicznych związanych z wysiewem roślin ozimych lub międzyplonów, trwającej nie dłużej niż 4 tygodnie.

Bez sankcji

Gospodarstwa do 10 ha UR nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych (tzw. warunkowości).