Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd zajmie się zmianą ustawy o paszach. Rada Ministrów podejmie decyzję w sprawie wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu pasz z GMO. Czy będzie on przesunięty o pięć lat?

Pasze z GMO na posiedzeniu rządu

Z informacji podanych na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że najbliższe posiedzenie rządu odbędzie się we wtorek, 30 lipca 2024 r. Będzie to już ostatnie lipcowe posiedzenie Rady Ministrów. Rząd rozpocznie obrady o godzinie 11:00. W przewidzianym na dziś harmonogramie posiedzenia znalazł się projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach. Jego wnioskodawcą jest szef resortu rolnictwa.

Nowelizacja ustawy o paszach

Projekt nowelizacji przewiduje zmianę art. 15 Ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach. Chodzi o przesunięcie terminu wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt na terytorium Polski pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego. "Proponowana zmiana jest wynikiem analizy sytuacji krajowego i unijnego rynku surowców białkowych, która jednoznacznie wskazuje, iż na chwilę obecną całkowite zrezygnowanie z wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pasz z udziałem organizmów genetycznie zmodyfikowanych od dnia 1 stycznia 2025 r. jest niemożliwe" – czytamy w uzasadnieniu do projektu. Zdaniem resortu rolnictwa pasze z GMO muszą jeszcze pozostać w użyciu, ponieważ aktualnie brak "dostępności wystarczającej ustandaryzowanej ilości krajowych surowców wysokobiałkowych potrzebnych do zaspokojenia potrzeb przemysłu paszowego".

Pasze z GMO jeszcze przed pięć lat?

Pierwotnie art. 15 ust.1 pkt 4 ustawy o paszach zakłada, że zakaz ten zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Nowelizacja proponuje, aby wszedł on w życie dopiero za pięć lat. "Przesunięcie zakazu do roku 2030 pozwoli realnie ocenić, jak w ciągu 5 lat ulegnie zmianie organizacja rynku roślin białkowych w kraju i w Unii Europejskiej" – czytamy w uzasadnieniu do projektu.