Nie tylko osobiście, ale i przez internet. Dokumenty w sprawie nowych dopłat bezpośrednich rolnicy będą mogli wysyłać bez wychodzenia z domu. Wszystko dzięki aplikacji "e-wniosek". Będzie ona dostępna od niedzieli na portali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Prezes Agencji Andrzej Gross podkreśla, że komputerowy wniosek to nie tylko wygoda, ale i przejrzystość. Rolnik ma na bieżąco informacje, który fragment wniosku należy uzupełnić lub skorygować. Wypełniając go drogą tradycyjną, informacje w tej sprawie otrzymuje znacznie później.

Warunkiem dostępu do aplikacji jest posiadanie loginu i kodu dostępu, które są nadawane rolnikowi na jego wniosek - wyjaśnia Gross. Do tej pory ARiMR wydała już ponad 30 tysięcy loginów do aplikacji. W jej obrębie, wniosek może zostać przekazany do wypełnienia doradcy wybranego z dostępnej listy. Wypełniony przez niego wniosek musi być podpisany i zatwierdzony przez rolnika.

Uprawnionych do otrzymania dopłat w Polsce jest ponad 1,3 miliona osób. W tym roku pula środków na ten cel wynosi 3,5 miliarda euro.