Nowela przewiduje, że w latach 2015-2016 przedsiębiorcy otrzymają wsparcie, które pozwoli im ochronić miejsca pracy. Na to wsparcie rząd zarezerwował do 500 milionów złotych - wyjaśnił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tłumaczył, że 250 milionów złotych zostanie przekazane w tym roku i 250 milionów złotych w roku przyszłym. Pieniądze będą pochodziły z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Minister zaznaczył, że próg, przy którym będzie można ubiegać się o wsparcie, to 15-procentowy spadek obrotów w trzech miesiącach po 6 sierpnia 2014 r. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej. Dodał, że z nowych rozwiązań będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie przetwórstwa, handlu, transportu, hodowli zwierząt i usług z tych działań wynikających. Będą mogli starać się o dofinansowanie do utrzymania zatrudnienia. To właśnie ochrona miejsc pracy jest głównym celem nowelizacji ustawy - podkreślił minister Kosiniak-Kamysz.

Przedsiębiorcy będą mogli starać się o utrzymanie zatrudnienia między innymi poprzez wprowadzenie przestoju ekonomicznego. W tym czasie pracownicy nie wykonują pracy ale otrzymują wynagrodzenie. Będzie tez możliwość zmniejszenia czasu pracy zatrudnionego i uzyskania dofinansowania. Będzie można też starać się o sfinansowanie szkoleń. W sumie nowelizacja daje przedsiębiorcom z jednej strony czas na znalezienie nowego rynku i może zmianę profilu firmy, a z drugiej dostosowanie pracowników do nowych wyzwań, które przed nimi staną.

Zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z Unii Europejskiej, USA Australii, Kanady oraz Norwegii, Rosja wprowadziła 6 sierpnia ubiegłego roku.