Afrykański pomór świń wymusza na nas dodatkowe zabezpieczenia trzody chlewnej. Stąd propozycje zmian w ustawie o ochronie zwierząt - mówi w rozmowie z IAR minister rolnictwa Marek Sawicki. Pomysł zatwierdziła Rada Ministrów.

Resort chce zwiększyć uprawnienia Powiatowych Lekarzy Weterynarii. Nowe przepisy będą dotyczyć gospodarstw, które nie są w stanie zabezpieczyć siedlisk przed kontaktem z dzikami. Weterynarze będą mogli wydać decyzję o uboju zwierząt lub zakazać hodowli na 3 lata. W zamian proponowane będą rekompensaty - wyjaśnia minister Sawicki. W przypadku decyzji o uboju zwracana kwota będzie wyceniana na podstawie aktualnej ceny rynkowej. W przypadku zakazu hodowli zwracana będzie przewidywana kwota zysku z niej w odniesieniu do sztuk trzody stwierdzonych w gospodarstwie.

Przyjęcie zmian w ustawie otwiera też drogę do unijnych dofinansowań na działania ochronne gospodarstw - dodaje polityk PSL. Chodzi o dodatkowe ogrodzenia, dezynfekcję, zabezpieczenia paszy czy wody dla trzody.

Zgodnie z przepisami Światowej Organizacji Zdrowia, aby uznać dany teren za wolny od występowania wirusa musi minąć 3 lata od ostatniego przypadku, w którym go stwierdzono.
W ubiegłym roku pomór stwierdzono w czterech powiatach województwa podlaskiego. Odnotowano tam łącznie 30 przypadków wirusa ASF u dzików i dwa ogniska tej choroby u świń.
Propozycje zmian w ustawie o ochronie zwierząt potrzebują zgody parlamentu.