Do 2020 roku Polska otrzyma z Unii Europejskiej 8 miliardów 600 milionów euro na rozwój obszarów wiejskich. Komisja Europejska zakłada, że wsparcie trafi do około 200 tysięcy gospodarstw.

Marek Sawicki przekonywał na konferencji prasowej, że najbardziej zyskają ci rolnicy, którzy będą się zrzeszać w grupy producenckie. Minister liczy, że wizerunek polskiego rolnictwa za 6 lat powinien jeszcze bardziej się zmienić. "Nie produkujemy żywności tylko dla samej produkcji. Wytwarzamy ją by sprostać oczekiwaniom konsumentów. Dlatego potrzebna nam jest większa specjalizacja. Ten program ma ustabilizować dochody w kilkuset tysiącach gospodarstw" - zapowiadał Marek Sawicki.

Minister przypominał, że łącznie do rolników trafi aż 13,5 miliarda euro wsparcia. Wynika to z faktu, że do 2020 roku prócz pieniędzy z Brukseli, w budżecie krajowym na program rozwoju obszarów wiejskich przewidziano prawie 5 miliardów euro. Polska jest jednym z trzech krajów, które jako pierwsze zakończyły negocjacje w tej sprawie z Komisją Europejską. Urzędnicy w Brukseli wyliczyli nawet, że dzięki inwestycjom we obszary wiejskie powstanie ponad 22 tysięcy miejsc pracy do 2020 roku. Urzędnicy liczą , że nabory wniosków od rolników będą mogłyby ruszyć w pierwszej połowie przyszłego roku.