statystyki

Nazwisko ghostwritera niekoniecznie na okładce

autor: Sławomir Wikariak15.11.2016, 07:29; Aktualizacja: 15.11.2016, 09:21
Współpraca układała się pomyślnie, aż do momentu wydania książki i rozpoczęcia jej promocji

Współpraca układała się pomyślnie, aż do momentu wydania książki i rozpoczęcia jej promocjiźródło: ShutterStock

Podpisanie współautora na stronie tytułowej, a nie zewnętrznej okładce, nie oznacza próby zatajenia jego roli w powstaniu książki – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Książki firmowane przez celebrytów cieszą się sporym zainteresowaniem czytelników. Nie wszyscy mają jednak pióra na tyle lekkie, by samemu pokusić się o ich napisanie. Wiele gwiazd nie ma też na to po prostu czasu. Wówczas z pomocą przechodzą ghostwriterzy, czyli pisarze godzący się na pozostanie w cieniu, którzy pomagają napisać książkę (bądź też nawet piszą ją całkiem samodzielnie, na podstawie dostarczonych materiałów).

W taki też sposób powstała wydana w 2007 r. książka będąca połączeniem poradnika ze wspomnieniami znanej aktorki teatralnej, filmowej i telewizyjnej. Artystka spotykała się z profesjonalną pisarką, a ta na podstawie rozmów, wymiany e-maili i otrzymanych tekstów pisała książkę. Pisarka zawarła z wydawcą umowę o dzieło, w której zobowiązywała się do napisania książki, przeniosła też na wydawcę autorskie prawa majątkowe i z tytułu praw pokrewnych.

Współpraca układała się pomyślnie, aż do momentu wydania książki i rozpoczęcia jej promocji. Na okładce znalazło się zdjęcie oraz imię i nazwisko samej aktorki. Powtórzono je na stronie tytułowej, gdzie znalazło się także imię i nazwisko pisarki. Ta ostatnia miała pretensje o to, że jej nazwisko nie zostało wskazane na plakatach reklamujących książkę. Także w recenzjach publikowanych w prasie często poprzestawano na podaniu nazwiska samej aktorki. Czarę goryczy przepełniło spotkanie z czytelnikami. Choć pisarkę wymieniono podczas niego jako współautorkę, to nie została zaproszona na scenę, tylko siedziała wśród publiczności.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane