statystyki

Nowelizacja prawa autorskiego pomija internet. Wyrobiec: Porządek prawny ma moc także w sieci

autor: Sławomir Wikariak31.10.2014, 20:00
biblioteka

Projekt wprowadza rekompensatę dla autorów i wydawców polskich książek wypożyczanych z bibliotekźródło: ShutterStock

Projekt nowelizacji prawa autorskiego umożliwi cytat polegający na zamieszczeniu reprodukcji całego obrazu -  mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odnoszę czasem wrażenie, że środowiska postulujące odrębną regulację korzystania z utworów w sieci zainteresowane są wyłącznie stwierdzeniem, że prawo autorskie w internecie w ogóle nie obowiązuje. Tymczasem internet nie jest sferą, w której przestaje obowiązywać porządek prawny.

Nie mogę się też zgodzić z twierdzeniem, że nasz projekt nie reguluje doniosłych kwestii związanych z internetem. Tego przecież w dużym stopniu dotyczą przepisy poświęcone utworom osieroconym, a także niedostępnym w handlu. Z internetem również wiąże się wiele zmian dotyczących dozwolonego użytku, takich jak np. wprowadzenie użytku incydentalnego. Co więcej, projekt umożliwia aktywności dotychczas niedostępne w internecie. Dotyczy to chociażby możliwości korzystania z dozwolonego użytku edukacyjnego w tzw. e-learningu przez instytucje naukowe i oświatowe.

Proszę nie zapominać, że dzisiaj dozwolony użytek edukacyjny dotyczy wyłącznie instytucji naukowych i oświatowych. Zgodnie z naszymi propozycjami ma natomiast zostać rozszerzony o możliwość niekomercyjnego korzystania z egzemplarzy utworów przez podmioty nieinstytucjonalne, czyli np. osoby nieodpłatnie udzielające korepetycji. Przywołany w pytaniu wykładowca – działając poza instytucją, z którą jest związany – także na gruncie obecnych przepisów nie może korzystać z dozwolonego użytku edukacyjnego, chociaż niewykluczone, że mógłby oprzeć się na prawie cytatu.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane