statystyki

Pieniądze dla twórców kosztem konsumentów. Podrożeją smartfony i tablety

autor: Piotr Pieńkosz29.07.2014, 16:00
prawo, muzyka, piractwo

prawo, muzyka, piractwoźródło: ShutterStock

Objęcie smartfonów i tabletów opłatą reprograficzną pobieraną na rzecz twórców doprowadzi do podwyżki cen tych produktów – ostrzegają organizacje przedsiębiorców.

– Najpierw trzeba poprawić efektywność systemu wynagradzania twórców, a dopiero potem dyskutować o zakresie i wysokości konkretnych opłat na ich rzecz – mówi Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Taki postulat wynika ze wspólnego stanowiska przyjętego przez związek oraz Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. To odpowiedź na propozycje organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (m.in. ZAiKS), zgłoszone do resortu kultury. Przekonują one, że opłata reprograficzna powinna obejmować również smartfony i tablety, bo służą one do kopiowania utworów artystycznych na własny użytek.

Producenci krytykują takie rozwiązanie, bo ich zdaniem przełoży się ono na wzrost cen sprzętu. „Dane Eurostatu pokazują, że rosnąca konkurencja na rynku nowoczesnych nośników i urządzeń cyfrowych powoduje obniżanie kosztów produkcji oraz stosowanie bardzo niskich marż w sprzedaży. Każda dodatkowa opłata będzie musiała być pokryta wzrostem ceny urządzenia” – czytamy we wspomnianym stanowisku.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • cvvv(2014-07-29 16:45) Zgłoś naruszenie 00

  Przede wszystkim - i o tym powinno być najgłośniej - kasa trafi do ZAIKSu, a nie do twórców. Przypominam że rok temu ZAIKS nie oddał nawet 10% swoich przychodów dla autorów. Przez chwilę pojawił się na ten temat artykuł albo dwa, i wszystko ucichło. A ZAIKS nadal w najlepsze okrada i konsumentów, i TWÓRCÓW.

  Odpowiedz
 • dziadek(2014-07-29 16:54) Zgłoś naruszenie 00

  pytanie moim zdaniem elementarne: pieniądze dla twórców czy raczaj różnej masci tzw zarządców?
  i pytanie drugie : gdzie sa moje = ko0nsumanta prawa? w myśl głoszonej doktryny kupuję np płytkę CD czy smatrfon to na 100% będe zamieszcał tam dzieła tzw twórców? tak?? to idąc tym tropem każdy facet co popatrzy na niewiastę z podziwem to z definicji gwałciciel ( ma sprzęt i patrzył, co z tego ze nie zgwałcił)

  Odpowiedz
 • sdfsf(2014-07-29 17:50) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli ktoś nie kopiuje niech pieniądzę zwracają.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane