Sąd nie zgodził się na blokadę Chomikuj.pl. Teraz sprawą zajmie się KE

autor: Sławomir Wikariak16.02.2017, 07:24; Aktualizacja: 16.02.2017, 08:13
komputer

W niektórych państwach UE dostęp do serwisów naruszających prawa autorskie bywa blokowanyźródło: ShutterStock

Grupa wydawnictw książkowych domaga się nakazania dostawcom internetu odcięcia popularnego serwisu. Polskie przepisy na to jednak nie pozwalają. Zbada je Komisja Europejska.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

  • Guest (2017-02-16 10:19) Zgłoś naruszenie 865

    Myślę że trzeba powiedzieć jasno jedna rzecz. Brak zysku to nie jest strata. Natomiast zawsze używa się słowa strata w odniesieniu do wydawców. Więc raz jeszcze: brak zysku to nie jest strata.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • idiotyzm(2017-02-16 10:12) Zgłoś naruszenie 552

    paradoks "piractwa" polega na tym, że popędza konsumpcję i ją zwiększa. jeśli zwalczycie piractwo, to de facto, będziecie mniej zarabiać. ALE, nie musicie mi wierzyć, najpierw sprawdźcie. pomijam też kwestie, że dostęp do kultury powinien być darmowy, niezależnie od stanu posiadania, bo to jest problem futurologiczny

    Odpowiedz
  • as(2017-02-16 08:13) Zgłoś naruszenie 477

    rzeki kijem nie zatrzymasz tzw. "tfurcy" powinni się z tym pogodzić - może samemu wejść do internetu, czasy papieru, celuloidu i wiadomości z tv minęły - streaming, streaming i jeszcze raz streaming

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prawnik(2017-02-16 09:38) Zgłoś naruszenie 423

    Zawracanie kijkiem Wisły. Sam będąc twórcą wolę, nawet kosztem części mojego zarobku, unikać sytuacji, w której ktoś wprowadzi cenzurę. I to nawet, gdyby to była cenzura (blokowanie) w obronie mojego zarobku.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Jacek(2017-02-17 07:46) Zgłoś naruszenie 273

    Na tym portalu wystarczy zabezpieczyć pliki hasłem i nikt ich nie skopiuje. Chomikuj.pl służyć ma za "drugi dysk" aby przechowywać swoje pliki i dobrze bo inaczej trzeba by wszystko kopiować na płyty i wynająć magazyn by je pomieścić. Poza tym, dlaczego zwykły e-book kosztuje tak dużo? Czy gdyby cena była przystępna ludzie szukaliby takich rzeczy na tym portalu? Przypuszczam, że jak nie będzie takich portali jak chomikuj.pl, to wydawcy dopiero zawyżą ceny, bo już nie będzie konkurencji

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Lubie wiatr(2017-02-16 16:10) Zgłoś naruszenie 273

    To moze od razu zablokujmy wszystko. Bo wszystko jest podejrzane. Nawet wiatr, bo moze przyniesc burze. Najlepiej wylaczyc internet na calym globie i nie bedzie tego problemu, wrocimy do pisania listow poczta, a ze ida dlugo to juz nieistotne..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mam ten kraj w tyle(2017-02-16 11:39) Zgłoś naruszenie 254

    Chciwy traci dwa razy. Wy nadal nie rozumiecie kapitalizmu i dlatego zdechniecie, taka jest kolej rzeczy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Aleksja(2017-02-25 06:44) Zgłoś naruszenie 212

    Szczerze ?...im się wydaje, że jak zablokują, to kasa do wydawców będzie płynęła strumieniem. Ale to bzdura - ściągnęłam z chomika film (nieistotne jaki) - był świetny, więc córce na urodziny kupiłam oryginał. Sami na siębie bicz kręcą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Demokracja(2017-02-17 10:44) Zgłoś naruszenie 202

    Idąc tokiem ze każda tego typu platforma propaguje piractwo należy zakazać użytkowania kopiarek. Skanerów i drukarek ponieważ potencjalnie moga powielać tworzy chronione ustawa.pójdziemy jeszcze dalej-może nakażmy rejestrację każdego długopisu ponieważ skrajnej sytuacji książkę można przepisać co też nie jest legalne. Będziemy się uczyć z darmowych podręczników o niskiej wartości bo wartościowe utwory będą drogie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rain Man(2017-07-03 22:28) Zgłoś naruszenie 160

    Kupiłem w swoim życiu tysiące książek i wystarczy. Teraz jeśli coś będę mógł ściągnąć to zrobię to, bo wystarczy tego wydrenowania moich kieszeni. Szczególnie w sytuacji że książka / piosenka /itp. ma wyżywić do końca dni twórcę i jego rodzinę niezależnie od tego czy to coś warte czy nie. A tak naprawdę to 95% tego co się ściągnie nie warte jest nawet tej czynności. Stwierdziłem, że jest tylko paru twórców których oryginalne dzieła chcę mieć i których chcę wspierać finansowo. Innym mówię nie - ściągam, oglądam i wyrzucam - to taki test jak jazda testowa samochodem.

    Odpowiedz
  • evy(2017-05-05 22:21) Zgłoś naruszenie 140

    Chomikuj to nie tylko miejsce przechowywania filmów, dla wielu ludzi to po prostu dysk internetowy, który chronią hasłem i chcą wierzyć, że w razie gdyby zepsuł im się komputer to kopie zapasowe ich zdjęć czy np. brudnopis pracy licencjackiej nie przepadnie. A teraz z dnia na dzień mają to wszystko stracić z powodu widzimisię "twórców" a właściwie organizacji, które same okradają artystów. Ostatnio w radiu był wywiad o tym, jak np. organizacje zbierające tantiemy "mają problemy" z rozdzieleniem pieniędzy między wykonawców przez 10 lat, a potem roszczenia tych artystów się przedawniają i wszystko idzie na konto tych organizacji, dzięki czemu ich prezesi mają więcej pieniędzy na premie.

    Odpowiedz
  • mmm(2017-04-05 21:15) Zgłoś naruszenie 131

    Tfurcy nie mają pojęcia, że serwisy typu chomikuj robią im darmową reklamę. Gdyby Bill Gates ścigał wszystkie pirackie windowsy straciłby miliardy dolarów. W necie zasada jest prosta - chcesz zarabiac - daj coś za darmo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mośja(2017-04-26 16:03) Zgłoś naruszenie 91

    Chomikuj służy do przechowywania danych. Prywatnych również, więc na jakiej podstawie takie chciwe mendy domagają się blokowania? Bo przypuszczalnie: ktoś ściągnie sobie coś, przypuszczalnie 10 osób, z czego może tylko 1 kupiłaby to legalnie. I w imię tego, że podają sobie wyimaginowane kwoty liczone od tych 10 osób "ile to stracili na piractwie w sieci", to wielu użytkowników ma stracić swoje prywatne dane? Zablokujcie chomikuj, a będzie rzeź jak tyle ludzi potraci swoje zasoby, zdjęcia rodzinne, filmiki! Walka z piractwem to walka z wiatrakami, a przede wszystkim pokazywanie fanom i widzom, że macie ich za cytrynę do wyciśnięcia. I dla samej zasady wydawcy stracą klientów. Bo widz czy fan przeżyje bez filmu czy nowej płyty, a tego samego nie można powiedzieć o "artyście" jego menedżerze czy wydawcy. Wojna z widzem to dla wytwórni upadek, czas przejrzeć na oczy!

    Odpowiedz
  • Wolna Polska!(2017-04-20 22:17) Zgłoś naruszenie 71

    I coraz to nowsze metody niszczenia wolności dla "BEZPIECZEŃSTWA" . Tfu... .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nostradamus(2017-02-16 11:53) Zgłoś naruszenie 620

    jeżeli ktoś posiada prawa autorskie , a inny chce publikować dany temat to niestety musi zapłacić właścicielowi tych praw. Internet i cenzura nic do tego nie mają. 99% firm nie posiada zgody na używanie znaków firmowych różnych producentów. Własności intelektualna jest też towarem za który trzeba zapłacić żeby móc używać. nie wolno kserować książek a w internecie można je publikować bez zgody autora lub właściciela praw autorskich.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • lena(2019-01-31 22:14) Zgłoś naruszenie 41

    chomikuj to serwer wymiany plikow wlasnych także ! to ze ktos lamie prawo i wrzuca cudze nie znaczy ze winny chomik, to tak jakby zakazali sprzedazy nozy w sklepie bo ktos moze kupic i kogos zabic, a co to obchodzi sprzedawce ? nie ma wplywu na to jak uzyja jego produktu i tak samo jest z chomikiem.

    Odpowiedz
  • edek(2018-09-09 09:43) Zgłoś naruszenie 41

    Największe korzyści z piractwa mają kancelarie prawne i to fikcyjne! Absurdalne prawo przynosi im znaczne zyski.

    Odpowiedz
  • przedmonitorem(2018-05-15 10:05) Zgłoś naruszenie 30

    książka która nie jest dostępna za darmo w Internecie może i jest warta swojej ceny, ale czy jest warta Waszego czasu?

    Odpowiedz
  • fwefwf(2018-08-20 09:05) Zgłoś naruszenie 20

    To oczywiste że nie zablokują Chomikuj. To nie odsiebie. Tutaj ktoś wysoko postawiony ma układy i zyski.

    Odpowiedz
  • Ewa(2018-11-26 19:29) Zgłoś naruszenie 21

    Zabrońmy ludziom pożyczania sobie nawzajem książek, płyt... no i chodzenia do biblioteki oczywiście.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz