Według Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Polacy to najbardziej zapracowany naród w Unii Europejskiej - związkowcy wskazują, że spędzamy w pracy 1923 godziny rocznie, podczas gdy dla porównania Niemcy pracują tylko 1371 godzin, Francuzi 1473, Austriacy 1629, Hiszpanie 1689 a Czesi 1776. Dlatego OPZZ postuluje wydłużenie urlopu wypoczynkowego z 26 do 32 dni. Sprawdziliśmy więc, ile dni urlopu przysługuje w innych państwach UE.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Urlop w Belgii
I tak samo jest w Belgii: pracownicy mają prawo do dwóch tygodni urlopu miedzy 1 maja a 31 października. Natomiast prawo do 24 dni płatnego urlopu wypoczynkowego pracownik nabywa dopiero po roku pracy, bowiem długość urlopu wypoczynkowego w Belgii zależy od liczby przepracowanych dni. I tak:
- po 6 miesiącach pracy – należy się 12 dni urlopu,
- po 7 miesiącach pracy – należy się 14 dni urlopu,
- po 8 miesiącach pracy – należy się 16 dni urlopu,
- po 9 miesiącach pracy – należy się 18 dni urlopu,
- po 10 miesiącach pracy – należy się 20 dni urlopu,
- po 11 miesiącach pracy – należy się 22 dni urlopu,
- po 12 miesiącach pracy – należy się 24 dni urlopu.
Ponadto wszyscy pracownicy mają dodatkowe 10 płatnych, wolnych od pracy ze względu na święta państwowe i kościelne.
ShutterStock
2
Urlop w Szwecji
Podobnie jak we Francji i w Belgii jest w Szwecji: pracownikom przysługuje 25 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku, a 4 tygodnie ciągłego urlopu mogą wykorzystać w okresie od czerwca do sierpnia. Dodatkowo układy zbiorowe mogą jeszcze zwiększać liczbę dni wolnych. Cztery tygodnie urlopu można zachować przez okres pięciu lat.
Płatny urlop przysługuje też osobom zatrudnionym tymczasowo i na czas określony, jeśli przepracowały minimum 60 godzin. Stawka za urlop wynosi wtedy jednak tylko 12 proc. płacy podstawowej.
ShutterStock
3
Urlop w Wielkiej Brytanii
Zatrudniony na Wyspach nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia zatrudnienia. Jeżeli pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy (5 dni w tygodniu), przysługuje mu minimum 28 roboczych dni wolnych w ciągu roku. Osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu pracy mają odpowiednio mniejszy urlop, na przykład za 4 dni pracy w tygodniu przysługuje 22,4 dnia urlopu.
ShutterStock
4
Urlop w Niemczech
Pracownikowi zatrudnionemu w Niemczech przysługują 24 dni roboczych płatnego urlopu wypoczynkowego, ale dopiero po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy.
Pracodawca może też przyznać pracownikowi dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego, zazwyczaj na podstawie wyższego stażu pracy. Ekstra dni wolne przewidują również umowy zbiorowe, które wydłużają czas urlopu do 30 dni lub nawet więcej.
ShutterStock
5
Urlop w Czechach
W Czechach pierwszy płatny urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi po przepracowaniu sześćdziesięciu dni kalendarzowych u tego samego pracodawcy.
Podstawowy urlop wynosi 4 tygodnie, ale pod pewnymi warunkami pracodawca może go wydłużać. W efekcie w niektórych firmach i zawodach pracownikom przysługuje nawet 8 tygodni wypoczynku.
Natomiast jeśli pracownik nie przepracował pełnego roku, otrzyma urlop proporcjonalny - 1/12 za każdy miesiąc.
ShutterStock
6
Urlop na Węgrzech
Na Węgrzech płatny obowiązkowy urlop jest wyliczany na podstawie wieku pracownika. I tak do 25 roku życia przysługuje 20 dni urlopu, potem dodawane są kolejne dni wolne:
- 21 dni przysługuje po ukończeniu 25 roku życia,
- do 31 roku życia co trzy lata dodawany jest dodatkowy dzień wolny,
- do 45 roku życia co dwa lata dodawany jest dodatkowy dzień wolny.
W efekcie po ukończeniu 45 lat pracownik ma prawo do 30 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku.
ShutterStock
7
Urlop w Polsce
I wreszcie Polska. Każdemu pracownikowi przysługuje coroczny, nieprzerwany, płatny urlop wypoczynkowy. Jego długość jest zależna od okresu zatrudnienia. Podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego (pełen etat) wynosi:
- 20 dni roboczych – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni roboczych – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
>>Czytaj też: Wypoczynkowy, bezpłatny i zdrowotny: Jakie urlopy przysługują pracownikowi w Polsce
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję