Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Syndrom sztokholmski i syndrom kopciuszka: Praca może szkodzić psychice tak samo jak zamach terorystyczny

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Syndrom sztokholmski Syndrom sztokholmski to zjawisko psychologiczne, które tradycyjnie pojawia się u zakładników. Polega ono na tym, że osoba przetrzymywana wbrew swojej woli, po jakimś czasie zaczyna utożsamiać się z agresorem i usprawiedliwiać jego zachowanie. Nazwa pochodzi od napadu na bank w Sztokholmie. Przestępcy przetrzymywali zakładników przez kilka dni. Po ich uwolnieniu odmawiali współpracy z policją. W środowisku zawodowym mamy z tym syndromem do czynienia wtedy, kiedy poniżany i źle traktowany pracownik nie tylko nie sprzeciwia się szefowi, ale jest w stanie usprawiedliwić jego zachowanie a nawet pomagać mu w osiąganiu celów.
Syndrom sztokholmski Syndrom sztokholmski to zjawisko psychologiczne, które tradycyjnie pojawia się u zakładników. Polega ono na tym, że osoba przetrzymywana wbrew swojej woli, po jakimś czasie zaczyna utożsamiać się z agresorem i usprawiedliwiać jego zachowanie. Nazwa pochodzi od napadu na bank w Sztokholmie. Przestępcy przetrzymywali zakładników przez kilka dni. Po ich uwolnieniu odmawiali współpracy z policją. W środowisku zawodowym mamy z tym syndromem do czynienia wtedy, kiedy poniżany i źle traktowany pracownik nie tylko nie sprzeciwia się szefowi, ale jest w stanie usprawiedliwić jego zachowanie a nawet pomagać mu w osiąganiu celów. / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Powiązane

Reklama

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • krzysiozak
    2016-01-01 13:13:13
    Praca [działania kończące się sukcesami] może sprawiać przyjemność. Wydzielanie substancji w mózgu [substancji szczęścia], może doprowadzić do uzależnienia, i w efekcie do pracoholizmu, ma to miejsce w przypadku połączenia hobby z pracą. W przypadku skłonności do dziedzicznej schizofrenii może ją wywołać. Duża ilość pracy, połączona z nie spaniem w nocy i choroba gotowa. Choroba jest czymś takim co uniemożliwia pracy, i w tym przypadku brak pracy potęguje stres i powiększa chorobę, efekt śnieżnej kuli. Kończy się to kalectwem, braniem leków do końca życia, i brakiem możliwości powrotu do pracy.
    0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej