statystyki

Spory o reformę związkową. Rządowi prawnicy chcą zupełnie nowej ustawy

autor: Łukasz Guza15.11.2016, 07:30; Aktualizacja: 15.11.2016, 08:25
kontrola, praca

Wątpliwości wskazane w opinii dotyczą m.in. uprawnień osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę.źródło: ShutterStock

Przyznanie etatów związkowych działaczom niepracownikom budzi wątpliwości. Podobnie jak ich ochrona przed zakończeniem zatrudnienia i ewentualna rekompensata za rozwiązanie umowy.

Tak wynika z opinii Rządowego Centrum Legislacji do projektu nowelizacji ustawy o związkach zawodowych (przyznającego prawo do zrzeszania się osobom zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę). Zdaniem RCL zakres zmian jest tak istotny, że zasadne jest przygotowanie nowej ustawy związkowej, a nie nowelizowanie tej obecnie obowiązującej. Z tym nie zgadza się resort pracy.

Są problemy

Wątpliwości wskazane w opinii dotyczą m.in. uprawnień osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę. Działacz niepracownik (np. samozatrudniony) będzie mógł być zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie organizacji związkowej (tzw. etat związkowy). RCL podkreśla, że np. zleceniobiorca – w przeciwieństwie do pracownika – ma zazwyczaj swobodę w określaniu miejsca i czasu wykonywania obowiązków. W domyśle może zatem sam dzielić swój czas na realizację zadań wynikających z umowy oraz działalność związkową. Nie potrzebuje – tak jak pracownicy – zwolnienia na wykonywanie tych drugich obowiązków.

– W trakcie konsultacji tych zmian w Radzie Dialogu Społecznego konsekwentnie podkreślaliśmy, że nie uwzględniają one charakteru umów cywilnoprawnych i zbyt szeroko określają uprawnienia związkowe osób zatrudnionych na podstawie takich kontraktów. W trakcie dalszych prac będziemy powoływać się na opinię Rządowego Centrum Legislacji – tłumaczy Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane