statystyki

Spory o reformę związkową. Rządowi prawnicy chcą zupełnie nowej ustawy

autor: Łukasz Guza15.11.2016, 07:30; Aktualizacja: 15.11.2016, 08:25
kontrola, praca

Wątpliwości wskazane w opinii dotyczą m.in. uprawnień osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę.źródło: ShutterStock

Przyznanie etatów związkowych działaczom niepracownikom budzi wątpliwości. Podobnie jak ich ochrona przed zakończeniem zatrudnienia i ewentualna rekompensata za rozwiązanie umowy.

Tak wynika z opinii Rządowego Centrum Legislacji do projektu nowelizacji ustawy o związkach zawodowych (przyznającego prawo do zrzeszania się osobom zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę). Zdaniem RCL zakres zmian jest tak istotny, że zasadne jest przygotowanie nowej ustawy związkowej, a nie nowelizowanie tej obecnie obowiązującej. Z tym nie zgadza się resort pracy.

Są problemy

Wątpliwości wskazane w opinii dotyczą m.in. uprawnień osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę. Działacz niepracownik (np. samozatrudniony) będzie mógł być zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie organizacji związkowej (tzw. etat związkowy). RCL podkreśla, że np. zleceniobiorca – w przeciwieństwie do pracownika – ma zazwyczaj swobodę w określaniu miejsca i czasu wykonywania obowiązków. W domyśle może zatem sam dzielić swój czas na realizację zadań wynikających z umowy oraz działalność związkową. Nie potrzebuje – tak jak pracownicy – zwolnienia na wykonywanie tych drugich obowiązków.

– W trakcie konsultacji tych zmian w Radzie Dialogu Społecznego konsekwentnie podkreślaliśmy, że nie uwzględniają one charakteru umów cywilnoprawnych i zbyt szeroko określają uprawnienia związkowe osób zatrudnionych na podstawie takich kontraktów. W trakcie dalszych prac będziemy powoływać się na opinię Rządowego Centrum Legislacji – tłumaczy Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane