statystyki

Delegowanie pracowników: Bruksela obstaje przy równej płacy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot08.11.2016, 07:16; Aktualizacja: 08.11.2016, 08:01
Projekt zmian w unijnej dyrektywie o delegowaniu zakłada m.in. wprowadzenie zasady równej płacy za równą pracę w tym samym miejscu.

Projekt zmian w unijnej dyrektywie o delegowaniu zakłada m.in. wprowadzenie zasady równej płacy za równą pracę w tym samym miejscu.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska nie zamierza się wycofać ze zmian w dyrektywie o delegowaniu pracowników. Jej zdaniem firmy powinny bowiem konkurować jakością usług, a nie niskimi kosztami.

Eksperci obawiają się, że KE swoją propozycją uderzy przede wszystkim w firmy, które legalnie wysyłają pracowników za granicę. Nie wyeliminuje natomiast szarej strefy. Takie wnioski płyną z IV Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, który wczoraj rozpoczął się w Krakowie.

Równi sobie

Projekt zmian w unijnej dyrektywie o delegowaniu zakłada m.in. wprowadzenie zasady równej płacy za równą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że polski pracownik wysyłany za granicę ma zarabiać tyle samo, co lokalny zatrudniony na tym samym stanowisku. Ponadto delegowanym Polakom mają przysługiwać wszystkie dodatki i bonusy, które wynikają ze zbiorowych układów pracy w danym państwie (obecnie zagwarantowane ma jedynie minimalne stawki).


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Tolo(2016-11-08 16:01) Zgłoś naruszenie 10

    Przecież od zwalczania szarej strefy są inne organy niż PE.

    Odpowiedz
  • rr(2016-11-08 11:48) Zgłoś naruszenie 10

    To czemu my zarabiamy 5 razy mniej niż na zachodzie?????? Przecież mamy konkurować jakością usług, jak twierdzi Bruksela, a konkurujemy taniością siły roboczej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane