Ile zarabia urzędnik? Obywatel ma prawo znać prawdę

autor: Ewa Ivanova15.09.2016, 07:37; Aktualizacja: 15.09.2016, 08:14
podatki dokumenty urzędnik

Co do zasady mamy prawo do informacji o wynagrodzeniach wszystkich osób pełniących funkcje publiczne.źródło: ShutterStock

Upadek etosu służby publicznej i zjawisko klientelizmu powodują, że administracja tak niechętnie udostępnia informacje o wynagrodzeniach urzędników - mówi dr hab. Michał Bernaczyk Katedra Prawa Konstytucyjnego, Wydział Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Urzędnik samorządowy(2016-09-18 12:23) Zgłoś naruszenie 90

  Zapewniam jako pracownik samorządowy urzędu miasta, że pracownicy samorządowi są za pełną jawnością wynagrodzeń, nawet wynagrodzeń szeregowych pracowników. Problem leży w mentalności kierowników jednostek samorządowych, którzy jak ognia boją się ujawnienia listy płac w urzędzie. Nagle okazałoby się, że podinspektor ze znajomościami partyjnymi zarabia więcej od głównego specjalisty bezpartyjnego. Tu leży problem. Podkreślam raz jeszcze, szeregowi urzędnicy są za pełną jawnością wynagrodzeń w urzędach.

  Odpowiedz
 • Bert(2016-09-15 22:39) Zgłoś naruszenie 190

  Miła pani, a od kiedy to stanowiska : szefa biura politycznego, rzecznika prasowego, dyrektora departamentu obsadzają urzędnicy...PO/PSL natworzyło tego typu stanowisk, żeby za niezłe pieniądze poupychać na nich swoich krewnych i znajomych - którzy z profesją urzędniczą nie mieli i nie mają nic wspólnego.

  Odpowiedz
 • coraz więcej urzędników(2016-09-15 15:10) Zgłoś naruszenie 217

  "Upadek służby publicznej???"..... ale jakoś się wszyscy pchają do tych urzędów drzwiami i oknami. Wszyscy co się sprowadzili z wiosek i miasteczek pokupowali sobie posadki, każda jak nie w ZUS-ie, to w opiece a jak nie w opiece to w innym urzędzie, nie wiadomo kto za parę lat wyżywi te urzędy, pękające w szwach. Znajomków w urzędach przybywa a żywicieli ubywa, bo mają dość.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Obywatel sie dowiaduje....(2016-09-15 09:17) Zgłoś naruszenie 310

  Jak aplikuje o pracę w Urzędzie... ..po uzyskaniu wiedzy... zwykle wypowiada niecenzuralne słowo i zabiera papiery......

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • MAFIA MAFIA I TYLKO MAFIA(2016-09-15 08:55) Zgłoś naruszenie 143

  A DLACZEGO SPÓŁDZIELCY NIE MOGA ZNAĆ PENSJI PREZES SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ? I DLACZEGO NA TEN TEMAT GAZETA PRAWNA NIGDY NIE ZABRAŁA GŁOSU?!?!?!?!??!! BO BIERZE UDZIAŁ W PRZEKRĘTACH MAFII PREZESÓW SPÓŁDZIELNI PODOBNIE JAK ŚRODOWISKO PRAWNICZE , SĘDZIOWIE, POSŁOWIE ITP?!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane