Czy pracodawca może żądać informacji osobistych w CV?

autor: Grzegorz Mitura13.09.2016, 21:00
cv praca

Fałszywa odpowiedź w takiej sytuacji jest jednym ze sposobów ochrony godności osobistej pracownika – stanowi obronę konieczną przed naruszeniem prawa.źródło: ShutterStock

W przygotowanym przez pracodawcę wzorze CV, jaki musieli wypełnić wszyscy kandydaci do pracy, znalazła się prośba o odpowiedź na pytanie, czy w razie zatrudnienia będzie się korzystać (w tym roku i w następnym) z firmowego programu socjalnego obejmującego dzieci wszystkich pracowników. Przy odpowiedzi twierdzącej wymagane było podanie liczby dzieci i ich wieku. Te dane (jak wynikało z adnotacji obok) potrzebne były firmie do celów budżetowych. – Zataiłam informację, że jestem w drugim miesiącu ciąży, i nie zadeklarowałam uczestnictwa w programie. Teraz boję się, że kiedy wyjdzie to na jaw, zostanę zwolniona. Czy pracodawca może to zrobić – niepokoi się pani Agnieszka.

Mamy dobre wieści dla naszej czytelniczki. Osoba podająca przyszłemu pracodawcy nieprawdziwe informacje, których ten nie miał prawa od niej żądać, nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności. Może bowiem bronić się przed jego bezprawnym działaniem.

Zakres informacji, jakich ma on prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie, to dane osobowe obejmujące: imię (imiona) i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie oraz przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Jak uznał Sąd Najwyższy, dane dotyczące życia pracownika (kandydata na pracownika) można podzielić na cztery sfery – identyfikacji personalnej, pracy, sferę tajemnicy osobistej i tajemnicy prywatnej. O ile zasadą jest udostępnianie pracodawcy tych, które mieszczą się w zakresie dwóch pierwszych sfer, o tyle pozostałe dane o pracowniku i kandydacie na pracownika (informacje ze sfery osobistej) ustawodawca uznał generalnie za niedostępne. Z jednym wyjątkiem – pracodawca ma prawo żądać informacji stanowiących tajemnicę osobistą, gdy przepis szczególny na to zezwala. Jako przykład można podać regulacje, które wśród rygorów selekcyjnych wymieniają brak karalności.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane