Pracodawcy chcą skrócenia okresu ochronnego dla osób w wieku przedemerytalnym. Jednocześnie deklarują, że chętniej dadzą zajęcie emerytom, jeśli będą mogli zawierać z nimi umowy na czas określony.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowym system ulg mających zwiększyć zatrudnienie starszych pracowników. Jak wyjaśnia DGP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, obecny system ulg związanych z Funduszem Pracy jest niewystarczający.
– Przygotujemy taki program, żeby pracodawcom opłacało się zatrudniać starszych pracowników – zapewnia Stanisław Szwed. Nie chce jednak ujawniać, w jakim kierunku mogą pójść zmiany. Przy czym nieoficjalnie mówi się, że na propozycji rządu skorzystają przedsiębiorcy, którzy zatrzymają wcześniejszych emerytów, czyli kobiety po 60. roku życia i mężczyzn, którzy ukończyli 65 lat. To jednak nie jest proste, o czym świadczy przykład Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – do końca roku ma odejść od 2 do 3 proc. z 46 tys. zatrudnionych w tej instytucji. Redukcje dotkną pracowników mających już prawo do emerytury lub takich, którzy nabędą uprawnienia do końca tego roku.