Podczas wakacyjnego urlopu podjąć pracę zarobkową planuje 10% Polaków, wynika z badania Barometr Providenta. Wśród najmłodszej grupy osób, planujących podjąć sezonową pracę odsetek sięga 40 proc. , podano także.

"Zwraca uwagę fakt, że chęć podjęcia pracy w tym samym stopniu deklarują osoby, które określają się jako ubogie, jak i te, które uznają się za zamożne. Wśród Polaków, którzy zdecydują się na podjęcie wakacyjnej pracy, tylko co trzeci planuje pracować w wakacje zgodnie ze swoim wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym" - powiedział Przemysław Kasza z działu badań, cytowany w komunikacie.

Ponad połowa z osób planujących pracę w wakacje ma już ofertę. 40 proc. ma zamiar wykorzystać wolny czas na dodatkowy zarobek, ale jeszcze nie ma konkretnej propozycji. Pracę sezonową planuje podjąć 40 proc. osób w wieku do 24 lat. Wraz z wiekiem odsetek ten maleje. W wieku 25-39 lat czas wolny na pracę przeznaczy 10% badanych i tylko 6proc. Polaków powyżej 40. roku życia, podano także.

"Co dziesiąty Polak zamierza podjąć pracę sezonową, a 75 proc. z nich znajdzie pracę w swoim miejscu zamieszkania. Jednak 18% osób, które zamierzają pracować w wakacje, potraktują to zajęcie jako sposób na letni wyjazd i podejmą się sezonowego zatrudnienia w miejscowości turystycznej. W poszukiwaniu sezonowej pracy jesteśmy mobilni. 8 proc. planuje pracę za granicą, przy czym najczęściej dotyczy to osób w wieku 25-39 lat (22 proc.). To prawie cztery razy więcej, niż w pozostałych przedziałach wiekowych" - czytamy w komunikacie.