statystyki

Absolwenci po niepublicznych uczelniach mają większe pieniądze

autor: Urszula Mirowska-Łoskot23.06.2016, 08:23; Aktualizacja: 23.06.2016, 11:45
praca, rekrutacja, bezrobotny

W zestawieniu 24 przebadanych przez Ministerstwo Nauki uczelni, które kształcą na prawie, UW pod względem zarobków plasuje się dopiero na piątym miejscuźródło: ShutterStock

Absolwenci prywatnych uczelni zarabiają więcej niż po szkołach publicznych. I szybciej też znajdują pracę. Na 3,6 tys. zł brutto mogą liczyć od razu po studiach absolwenci prawa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie.

Bardzo szybko też ją znajdują – średnio szukają jej niespełna miesiąc od obrony. Tak wynika z monitoringu ekonomicznych losów absolwentów (ELA), który prowadzi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przebadało, jak na rynku pracy radzą sobie absolwenci, którzy ukończyli studia w 2014 r.

Na podium prywatni

W tym zestawieniu nieźle wypadają też osoby, które ukończyły prawo na uczelni im. Heleny Chodowskiej. Pracę znajdują już po nieco ponad miesiącu od ukończenia studiów i otrzymują przeciętnie 3,1 tys. zł. Dobrze radzą sobie również osoby, które zdobyły dyplom Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. Po studiach ich średnie wynagrodzenie to 2,7 tys. zł. Dopiero na czwartym miejscu pod względem zarobków plasuje się publiczna uczelnia – i nie jest to ani Uniwersytet Jagielloński, ani Warszawski, lecz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wysokość zarobków, na które mogą liczyć absolwenci prawa po UKSW, jest taka sama jak w przypadku uczelni z trzeciej pozycji, a na pracę czekają 2,5 miesiąca.

W zestawieniu 24 przebadanych przez Ministerstwo Nauki uczelni, które kształcą na prawie, UW pod względem zarobków plasuje się dopiero na piątym miejscu (przeciętne wynagrodzenie absolwentów 2,6 tys. zł miesięcznie), a UJ na 12. (z pensją 2 tys. zł). Ostatnie miejsce zajmuje Uniwersytet Rzeszowski, którego absolwenci świeżo po ukończeniu studiów nie zarabiają nawet minimalnej krajowej. Ich średnia płaca to 1,4 tys. zł, natomiast pracy szukają ponad pięć miesięcy.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane