statystyki

Staż albo test potrzebne, aby potwierdzić wiedzę o bhp

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.06.2016, 07:19; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:37
BHP, praca, bezpieczeństwo, robotnik

Zawody takie jak technik oraz specjalista ds. bhp są profesjami regulowanymi.źródło: ShutterStock

Technicy lub specjaliści bhp, którzy zdobędą kwalifikacje w innym kraju członkowskim UE, a chcą pracować w Polsce, będą musieli zapłacić za potwierdzenie swoich umiejętności. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zawody takie jak technik oraz specjalista ds. bhp są profesjami regulowanymi. Co oznacza, że aby je wykonywać w Polsce, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje. Z projektu wynika, że osoby, które będą chciały się dowiedzieć, jakie wymogi są im stawiane, sprawdzą te informacje na stronie internetowej Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, czyli organu, który będzie prowadził te postępowania.

Zgodnie z przepisami zainteresowani sami będą mogli wybrać, czy wolą zaliczyć staż adaptacyjny, czy zdać test umiejętności (oba w języku polskim). Projekt określa zasady ich zaliczenia. I tak staż można odbyć pod nadzorem osoby: prowadzącej na własny rachunek działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie wykonywania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy albo pracownika bhp zatrudnionego w przedsiębiorstwie w dowolnej branży. Przy czym wybrana przez zainteresowanego osoba musi być zaakceptowana przez CIOP. Ponadto z przepisów wynika, że staż adaptacyjny może się odbywać na podstawie umowy o pracę lub odpłatnej umowy cywilnoprawnej. Wówczas w dokumentach należy podać zasady wynagradzania stażysty. Ten może zgodzić się też na staż adaptacyjny na podstawie umowy cywilnoprawnej bez pensji, na warunkach określonych między stronami umowy. Przy czym koszty zorganizowania stażu pokryje sam zainteresowany – będą one zależeć od czasu trwania szkolenia, wydatków na pokrycie kosztów materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych, zajęć szkoleniowych zapewniających realizację programu, a także kosztów wynagrodzenia opiekuna. Będzie można je potrącić od wynagrodzenia stażysty – o ile zostało ono ustalone.


Pozostało 15% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane