statystyki

Jak na nowych zasadach przełożony zweryfikuje pracę urzędnika?

autor: Artur Radwan16.05.2016, 19:00

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wraz z likwidacją konkursów na stanowiska dyrektorskie w administracji rządowej zrezygnowano z oceny okresowej. O jakości pracy decyduje czas pozostawania na stanowisku kierowniczym. Poza tym sądy nie mogą pracownikom zmieniać uzyskanych not na wyższe.

Czy dyrektor również jest oceniany jak inni

W lutym zostałem powołany na stanowisko szefa departamentu w jednym z ministerstw. Wcześniej byłem naczelnikiem wydziału. Trochę jestem zaskoczony, bo dyrektor generalny nie rozmawiał ze mną o wytycznych do oceny okresowej. Czy na tym stanowisku wciąż jest ona wymagana?

NIE

23 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o służbie cywilnej. Za jej sprawą zlikwidowane zostały konkursy na wyższych stanowiskach. Powoływanie odbywa się w trybie i na zasadach przewidzianych w kodeksie pracy. Przy tej okazji zdecydowano, że takie osoby nie będą objęte oceną okresową. Dla pozostałych członków służby cywilnej nic się nie zmieni w tym zakresie. A to oznacza, że pracownicy służby cywilnej, urzędnicy mianowani, a także np. naczelnicy będą wciąż co do zasady podlegali co dwa lata ocenie okresowej. Ustawodawca zdecydował, że weryfikacja pracy osób zajmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej będzie się odbywać na bieżąco. Dokonywać jej będą szefowie urzędów, którzy w każdej chwili mogą zdecydować np. o odwołaniu z funkcji kierowniczej, jeśli okaże się, że powołany dyrektor jednak się nie sprawdza. Jeśli na stanowisko kierownicze była powołana osoba spoza służby cywilnej, to jej odwołanie oznacza koniec kariery w administracji rządowej. Z kolei jeśli powołanie otrzymał pracownik lub urzędnik mianowany z danego urzędu, to po odwołaniu wraca na poprzednio zajmowane stanowisko.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane