statystyki

Ucywilnianie MON doprowadzi do lawiny odejść

autor: Artur Radwan31.03.2016, 07:37; Aktualizacja: 31.03.2016, 09:48
Przed pochopnymi zmianami ostrzegają eksperci.

Przed pochopnymi zmianami ostrzegają eksperci.źródło: ShutterStock

Oficerowie zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych w resorcie obrony narodowej są przenoszeni do rezerwy lub jednostek wojskowych. Eksperci ostrzegają przed nieprzemyślanymi roszadami.

Policjanci mają wyjść zza biurek i zająć się patrolowaniem ulic. Tak zapowiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Podobne działania są już podejmowane w Ministerstwie Obrony Narodowej, gdzie tylko 49,5 proc. stanowisk urzędniczych zajmują cywile.

Odwoływani z poszczególnych departamentów MON żołnierze (ostatnio dwaj pułkownicy w departamencie prawnym) są przenoszeni do rezerwy kadrowej lub na inne stanowiska w jednostkach wojskowych. – Oficerowie powinni zajmować stanowiska dowódcze w jednostkach wojskowych, a nie być urzędnikami. Proces ucywilniania powinien być bardziej pogłębiony – stwierdza Marek Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Według niego wiele stanowisk, które obecnie piastują mundurowi, mogą zajmować pracownicy cywilni, co byłoby z podwójną korzyścią dla armii. Zaznacza, że doświadczeni żołnierze mogliby swoją wiedzę wykorzystywać w jednostkach wojskowych, a w ich miejsce można zatrudnić urzędnika, którego wynagrodzenie jest często dwukrotnie niższe.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

 • galaxy(2016-03-31 13:14) Zgłoś naruszenie 247

  Płace pracowników cywilnych są żenująco niskie. MON od 8 lat nie zadbał o podwyżki dla nich, czym upokarza tych ludzi i skazuje na wegetacje, albo wymusza szukanie pracy w innych miejscach. Jeśli MON ma zamiar stawiać na cywili, to powinien im godnie płacić, bo często są to ludzie bardzo dobrze wykształceni i znający się na swojej pracy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Pracownik(2016-03-31 17:19) Zgłoś naruszenie 186

  Pracownicy cywilni oraz pracownicy korpusu służby cywilnej pracujący w WSzW oraz WKU otrzymują GŁODOWE pensje. Jako informatyk z wyższym wykształceniem otrzymuję na rękę 1700 zł. To już nie jest śmieszne to jest żałosne. Jakich specjalistów chcecie utrzymać w wojsku ? Emerytów wojskowych chyba. Jeśli coś się szybko nie zmieni odchodzę bo nie dam rady założyć za to rodziny. Od lat traktują nas jak białych murzynów. W resorcie powszechne jest mówienie na siebie "Nędznicy" "Dziady" "Ludzie Bezdomni"

  Odpowiedz
 • Pracownik cywilny.(2016-03-31 23:03) Zgłoś naruszenie 178

  Mam nadzieję, że tymi pracownikami nie będą oficerowie rezerwy, którzy obecnie automatycznie po odejściu ze słuzby znajdują zatrudnienie jako pracownik cywilny często w tej samej jednostce a nawet komórce organizacyjnej w której słuzyli. Przecież oni muszą dorobić, bo jak żyć za 6 tyś. emerytury!!!! I właśnie przez "takich" "biedaków z układami " młodzi, wykształceni ludzie ze świeżym spojrzeniem nie mają pracy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ucywilnienie za 1300zł......(2016-03-31 08:17) Zgłoś naruszenie 120

  Sami specjaliści bedą.....od wzbogacania CV o rok albo dwa lata pracy w MON.

  Odpowiedz
 • rozczarowana(2016-04-01 08:10) Zgłoś naruszenie 111

  ja byłam na rekrutacji w MON i jestem bardzo dobrze kierunkowo wykształcona, ale komisja z panią J. to nieporozumienie. Ci ludzie nie tylko sprawiali wrażenie jakby pracowali bo są z "własciwego rozdania" ale nawet wysłowić się nie potrafili a pytania zadawane przez nich były tego typu: "jak się pani zachowa jak przełozony będzie zawsze wszystko wiedział najlepiej i stosował metody z pogranicza mobbingu? Tam nie powinno się zatrudniać ludzi z byle jakim wykształceniem czy utrzymywać żon, córek bez kwalifikacji! to zbyt poważna instytucja.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • red(2016-04-01 21:45) Zgłoś naruszenie 101

  Jestem pod wrażeniem. Brawo dla Macierewicza że się w końcu zabrał za przypomnienie oficerom gdzie jest ich miejsce. Nie w biurach ! Na poligonach !

  Odpowiedz
 • do pracownika(2016-03-31 18:59) Zgłoś naruszenie 917

  Informatyk z wyższym wykształceniem za 1700 zł??? Brak Ci odwagi czy jesteś tak głupi żeby pracować w cywilu??? Trzeba było się uczyć na studiach i programować.. sam żeś tak zdecydował więc nie miej do państwa pretensji

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nani(2016-03-31 23:02) Zgłoś naruszenie 87

  Skoro Mu mało niech próbuje szczęścia gdzie indziej. Tylko tam już nie tak łatwo się dostać jak do wojska na cywila. Pensję w wojsku są dla żołnierzy i to jest priorytet

  Odpowiedz
 • bolek(2016-04-02 08:55) Zgłoś naruszenie 73

  Pracownicy cywilni czyli 99% emerytowani podoficerowie , oficerowie lub ich rodziny a ich pensja nie jest aż taka mała wszystkie weekendy wolne śmiech na sali!!! A co najlepsze pracowników cywilnych jest więcej niż żołnierzy wojna z kwitologia haha płakać się chce

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • cywil (2016-04-01 09:23) Zgłoś naruszenie 57

  Sami żołnierze śmieją się z nas cywili ze za taka kasę robimy to samo a może nawet więcej od nich.Ale jesli chodzi o współodpowiedzialność to mamy po równo 50/50 %to może i pensja byla by przynajmniej taka jaka ma chodź by zwykły szeregowy .

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • st. szer (2016-04-02 00:30) Zgłoś naruszenie 52

  Bardzo dobrze, może się skończą ciepłe posadki w S ach sresach i chorąży z drugim sierzancina wezmą się do roboty min. Na poligonie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • NO.MEANS.NO.(2016-04-02 11:05) Zgłoś naruszenie 31

  w armii kwit goni kwit.. czasami myślę że procedury papierologiczne pełnią funkcję dalszej indoktrynacji żołnierza w celu jego podporządkowania się... taki rodzaj musztry podprogowej...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • maciąg(2016-04-07 16:33) Zgłoś naruszenie 24

  W wojsku pracownicy cywilni to w 80% byli oficerowie zwłaszcza na kluczowych stanowiskach z pełną emeryturą wojskowa - dodają zapisy, tworzą instrukcje i regulaminy, poprawiają je i to tak aby samemu nic nie robić. Dodatkowo w większości są to wychowankowie systemu komuny więc tworzą tak dokumenty aby kłamać przełożonym ,że wszystko mamy i wszystko sprawne, nie pozwalają na wymianę sprzętu przestarzałego na nowy. I tak to mamy opony w samochodach, które wybuchają. Aby tak dale.j

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane