Robotnik nie może być też przedsiębiorcą. Konieczna jest umowa o pracę

autor: Artur Radwan24.03.2016, 16:00
BHP, praca, bezpieczeństwo, robotnik

Robotnik musiał się codziennie stawiać do pracy o określonych godzinach i podpisywać listę obecności, co też jest charakterystyczne dla umowy o pracę,źródło: ShutterStock

Firma budowlana, która uzgodni z robotnikami, że przechodzą na działalność gospodarczą, musi się liczyć z tym, że sąd uzna taką umowę za istnienie stosunku pracy. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Zarząd firmy w lutym 2008 r. podjął decyzję, że umowy-zlecenia dla osób fizycznych przekształcą się w umowy-zlecenia dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Firma opracowała ich wzór i wręczyła zleceniobiorcom. Pomagała też przy założeniu działalności, a potem w jej prowadzeniu. Jeden z robotników, który za namową spółki założył firmę, przychodził do pracy w dokładnie wskazanych mu godzinach (jego obecność była synchronizowana z pracą dźwigu). Nie tylko wykonywał takie same prace jak przed założeniem działalności, lecz także otrzymywał od zleceniobiorcy posiłki przysługujące pracownikom etatowym. Robotnik po pewnym czasie pozwał spółkę, na rzecz której świadczył pracę, do sądu. Domagał się m.in. ustalenia stosunku pracy, ekwiwalentu za urlop i odszkodowania.

Sąd I instancji uznał, że nie doszło do spełnienia przesłanek z art. 22 par. 1 kodeksu pracy – podporządkowania robotnika firmie. Zwrócił uwagę, że umowa cywilna, jaką zawarł po założeniu działalności z zakładem, była efektem zgodnej woli obu stron. Sąd podkreślił, że mężczyzna miał świadomość skutków tego kontraktu, a przy wykonywaniu przedmiotu zlecenia był samodzielny. Pozew został oddalony. Podobnie uczynił sąd II instancji.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane