statystyki

Jak wygląda służba w armii po ostatnich zmianach

autor: Artur Radwan09.03.2016, 20:00
Termin na składanie dokumentów przez osoby zainteresowane studiowaniem na uczelniach wojskowych upływa 31 marca 2016 r.

Termin na składanie dokumentów przez osoby zainteresowane studiowaniem na uczelniach wojskowych upływa 31 marca 2016 r.źródło: ShutterStock

Żołnierze mogą służyć na kontrakcie dłużej niż 12 lat. Ostatecznie decyduje o tym dowódca jednostki, a nie ustawowy limit, który został zniesiony. Mają też prawo zajmować wysokie stanowiska, mimo że nie posiadają odpowiedniego stopnia wojskowego.

Czy kapitan może trafić na stanowisko generalskie

Jestem żołnierzem zawodowym w stopniu kapitana. Mam ukończone studia wyższe techniczne z tytułem magistra inżyniera i kwalifikacje, które są deficytowe w armii. Nie posiadają ich nawet moi przełożeni. Czy istnieje możliwość awansowania na wyższe stanowisko z pominięciem mianowania na wyższy stopień?

TAK

Ostatnia nowelizacja ustawy o służbie żołnierzy zawodowych daje ministrowi obrony narodowej (i tylko jemu) prawo do wyznaczenia – w szczególnie uzasadnionych przypadkach – żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe wyższe o dwa i więcej stopni wojskowych bez mianowania na wyższy stopień. Jeśli np. wśród generałów na stanowisko kierownicze nie ma osoby z określonymi kwalifikacjami i kompetencjami, to można na nie powołać żołnierza z dużo niższym stopniem wojskowym, np. kapitana.

Wciąż będzie miał taki właśnie stopień, ale z generalskim uposażeniem. Jeżeli zostanie odwołany z funkcji, automatycznie przestanie pobierać wyższy żołd.

Podstawa prawna

Art. 1 pkt 3 ustawy z 30 stycznia 2016 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (czeka na podpis prezydenta).

Czy po maturze można studiować w wojsku


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • SZCZĘŚLIWY(2016-03-16 23:14) Zgłoś naruszenie 20

  Za darmo żołnierz dzisiaj otrzymuje umundurowanie do służby, nie zawsze kompletne i we właściwych rozmiarach co powoduje, że aby "wyglądać" jak żołnierz musi inwestować z pensji na to co ustawowo mu się należy. Jeśli czynsz 700 zł + opłaty (średnio 900-1000 zł) miesięcznie za mieszkanie służbowe (bez możliwości wykupu) to znaczy ZA DARMO to trzeba zmienić pojęcie ZA DARMO w słowniku polskim. Żołnierz nie posiada żadnych przywilejów typu zniżki na cokolwiek. Dojazdy do pracy potrafią pochłaniać sporą część budżetu domowego. Zawsze można zabrać żonę i dziecko (dzieci) do "zielonego garnizonu" gdzie żona nie będzie miała pracy a największą atrakcją dla dzieci będzie spacer po lesie. Zawsze można być weekendowym tatusiem i mężem za 300 zł miesięcznie (na tyle armia wycenia rozłąkę z rodziną)... O trudach nikt nie mówi i nie pisze, tylko o sztucznych sukcesach. I tu się kłania powiedzenie: DOBRZE TAM GDZIE NAS NIE MA.

  Odpowiedz
 • on(2016-03-09 21:38) Zgłoś naruszenie 22

  Wojsko z zarobkami i przywilejami, w tym z mieszkaniem za darmo, troszkę zaczyna odstawać od Polskich realiów. Niby dobrze, ale robi się spora nierówność społeczna. Ale, niech mają. Służba to nie jest łatwy chleb.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ja(2016-03-12 19:08) Zgłoś naruszenie 20

  wojsko nie mieszka za darmo zorientuj sie pan najpierw chyba e zakwaterowanie zbiorowe tzw internat jest za darmo

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane