statystyki

Męcina: 12 zł za godzinę na zleceniu to odchodzenie od zasady autonomii stron

autor: Jacek Męcina26.01.2016, 07:14; Aktualizacja: 26.01.2016, 07:37
Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej

Jacek Męcinaźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

To, co możliwe, a nawet uzasadnione w warunkach zatrudnienia pracowniczego, nie powinno być rozciągane bez dokładnej analizy na wszystkie stosunki cywilnoprawne.

Troska o równowagę na rynku pracy i optymalne w tempie i metodach dążenie do celu, jakim powinna być poprawa jakości pracy w Polsce, skłoniła mnie do przedstawienia wątpliwości dotyczących rządowego projektu nowelizacji ustawy o płacy minimalnej. Mam nadzieję, że staną się one podstawą konstruktywnych rozmów rządu i partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego. Dyskusja daje bowiem szansę zawarcia rzeczywistego kompromisu, którego celem powinna być poprawa jakości pracy przy minimalizacji negatywnych konsekwencji projektowanych rozwiązań dla rynku pracy i gospodarki.

Cel słuszny, ale...

Istotą rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy jest ograniczenie zjawiska wykonywania pracy za wynagrodzeniem niższym od minimalnego. Osiągnięcie tego celu ma nastąpić poprzez wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej za pracę wykonywaną w ramach umowy-zlecenia i samozatrudnienia na poziomie nie niższym niż 12 zł. Nowelizacja nakłada też na przedsiębiorcę lub inną jednostkę organizacyjną obowiązek prowadzenia ewidencji godzinowej na piśmie lub przedstawiania takiej ewidencji przez zleceniobiorcę. Równolegle nadaje nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy, która w celu weryfikacji przestrzegania nowych regulacji ma prawo kontrolować firmy (zleceniodawców, a także korzystających z usług samozatrudnionych), a w razie nieprawidłowości nakładać na nie kary finansowe. I choć cel projektowanej nowelizacji uważam za słuszny, to sposób jego realizacji budzi kontrowersje nie tylko natury organizacyjnej, lecz także prawnej, które warto rozważyć, zanim zakończą się konsultacje i projekt trafi do parlamentu.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Biały Chnczyk wschodniej europy (2016-01-27 10:34) Zgłoś naruszenie 10

    Jak Chłopie nie psuje 12 zł, to wyjedź do Chin będziesz miał drożej!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane